A nap kérdése: milyen változások várhatók július elsejétől a letiltásokkal kapcsolatban?

  • adozona.hu

Munkabérből történő letiltásnál hogy számoljuk a végrehajtás alól mentes részt? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.

A kérdés részletesen így hangzik: 1994. évi LIII. törvény 62. § (1) bekezdése alapján a 61. § szerinti levonás során mentes a végrehajtás alól a havonta kifizetett munkabérnek az a része, amely nem haladja meg a minimálbér nettó összegének 60 százalékát. Ez a mentesség nem áll fenn a gyermektartásdíj és a szüléssel járó költség (gyermektartásdíj) végrehajtása esetén.

A mentesített összeghez a minimálbér nettó összegét hogyan kell megállapítani?
• Egységes minden munkavállaló esetén tehát: bruttó összeg – szja (15%) – tb-járulék (18,5%) azaz a bruttó összeg 66,5%, amely 2025-ben 290 800 × 66,5% = 193 382 Ft, amelynek a 60 százaléka 116 029 forint mentes a végrehajtás alól; VAGY
• meg kell különböztetni a nyugdíjas és nem nyugdíjas munkavállalókat a végrehajtás alóli mentesített összeg megállapításakor, mivel a nyugdíjasok jövedelmét nem terheli tb-járulék (18,5%), csak szja-t (15%) fizetnek, ezért esetükben a minimálbér nettó összege 290 800 × 85% =2 47 180 forint, amelynek a 60 százaléka 148 308 forint mentes a végrehajtás alól; ÉS/VAGY
• a nettó összeg megállapításakor a kedvezményeket (4 gyerekes anyák kedvezménye, első házasok kedvezménye, személyi kedvezmény, 25 év alattiak szja-kedvezménye, 30 év alatti anyák szja-kedvezménye, családi kedvezmény (kivéve a hatályba lépés után indult ügyek) figyelembe kell-e venni?

74. § Mentes a letiltás alól l) a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerinti családi kedvezmény nettó összege, m) n) a fogyatékossági támogatás. Amennyiben a családi kedvezmény átfordul családi járulékkedvezménybe, az az összeg is mentes?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

A Vht. nem definiálja, hogy mit ért minimálbér alatt. Álláspontom szerint ebből az következik, hogy egységesen a mindenkor hatályos kormányrendelet szerinti kötelező legkisebb munkabért kell alapul venni, tekintet nélkül az esetleges kedvezményekre. Így 2025. július 1. napjától egységesen 116 029 forint lesz az az összeg, mely mentes a végrehajtás alól. Ebből következően megítélésem szerint a mentesség tekintetében nem lesz jelentősége a nyugdíjas minőségnek és más kedvezményeknek.

Olvassa el az Adózóna „Kötelező kilépőpapírok munkaviszony megszűnésekor”, „Védett kor előtt álló dolgozó elbocsátása – mire figyeljen a munkáltató felmondáskor?” és a „Korlátozhatja-e a munkáltató a munkavállaló véleménynyilvánítási szabadságát?” című írását!

Idézem a törvényjavaslathoz fűzött általános indokolás ide vonatkozó részét:
„A Kormány újonnan elfogadott és csak július elsejétől hatályba lépő végrehajtási törvény módosításából kitűnik, hogy letiltások és inkasszálások esetében a letiltástól mentes részt emelni kívánják, ami azt jelenti, hogy a jelenlegi 60 000 forint helyett a mindenkori nettó minimálbér 60 százalékára emelik júliustól a letiltástól mentes részt”.

Ugyanakkor a család kedvezmény nettó összegéből valóban nem lehet majd letiltani.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Családi gazdaság, bevételmegosztás

Lepsényi Mária

adószakértő

Építményjog

Lepsényi Mária

adószakértő

Áruminta átadása

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink