hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Tb-kérdések, adókedvezmények pályakezdők foglalkoztatásakor

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

A nyár végeztével sok, tanulmányait idén befejező fiatal kezd el – immár nem diákként – dolgozni, és létesít biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyt. Cikkünkben összefoglaljuk a foglalkoztatásukat érintő társadalombiztosítási kérdéseket.

Az érintettek közül a legtöbben munkaviszonyban kezdik meg pályájukat. Esetükben a foglalkoztató szempontjából a szociális hozzájárulási adókedvezmény lehet az egyik fontos kérdés.

A szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény 11. paragrafusa rögzíti, hogy a munkaerőpiacra lépő személyt munkaviszonyban foglalkoztató kifizető az őt a munkaviszonyra tekintettel terhelő adóból adókedvezményt vehet igénybe. E szabály alkalmazásában az említett jogszabályi hely szerint munkaerőpiacra lépőnek az a magyar állampolgár tekintendő, aki a NAV rendelkezésére álló adatok szerint a kedvezményezett foglalkoztatás kezdetének hónapját megelőző 275 napon belül legfeljebb 92 napig rendelkezett a Tbj. szerint biztosítási kötelezettséggel járó munkaviszonnyal, egyéni, társas vállalkozói jogviszonnyal.

Az idézett rendelkezés alkalmazásakor a biztosítási kötelezettséggel járó munkaviszonyba, egyéni, társas vállalkozói jogviszonyba nem kell beszámítani a csecsemőgondozási díj, az örökbefogadói díj, a gyermekgondozási díj, a gyermekgondozást segítő ellátás vagy a gyermeknevelési támogatás (a továbbiakban együtt: anyasági ellátás) folyósításának időszakát – kivéve ha ezen időszakokban az ellátás folyósítása mellett egyéb biztosítási kötelezettséggel járó jogviszony áll fenn –, valamint a közfoglalkoztatásban eltöltött időt. A kedvezményezett foglalkoztatás kezdetének minősül az anyasági ellátásban részesült, illetve részesülő természetes személynek a korábbi kifizetőjénél történő ismételt munkába állásának kezdete is. E § alkalmazásában munkaerőpiacra lépőnek minősül a Magyarországgal határos, nem EGT-állam állampolgára is.

2024. augusztus 1-jét követően kezdődött vagy kezdődő munkaviszonyok esetében azonban a törvény betűjétől eltérően – a veszélyhelyzetre hivatkozva kiadott 182/2024. kormányrendelet alapján – az minősül munkaerőpiacra lépőnek (az egyéb feltételek fennállása esetén), aki 365 napon belül legfeljebb 92 nap biztosítási jogviszonnyal rendelkezik.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük az egészségbiztosítási elátásokra vonatkozó szabályokat!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Osztalékkifizetés

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szállító több évre felszámított késedelmi kamata

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Külföldön élő biztosítása

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 október
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink