hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Tb: mire jó az egyéni számla?

  • Molnár László
1

A tb nyugdíjrendszerbe visszalépettek tömegei várták az egyéni tb számlát. Miben bíztak és mi a valóság? Szerzőnk bemutatja a végeredményt és az ahhoz vezető jogi kacskaringókat.

A jogi történet

A társadalombiztosítási egyéni számla koncepciója első alkalommal még a 2010-es év végén merült fel a magánnyugdíj-pénztári tagoknak a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe történő tömeges visszaléptetése kapcsán. A Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapról és a szabad nyugdíjpénztár-választás lebonyolításával összefüggő egyes törvénymódosításokról szóló 2010. évi CLIV. törvény a magánnyugdíjról és a magán-nyugdíjpénztárakról szóló 1997. évi LXXXII. törvény (a továbbiakban: Mpt.) 4. § (2) bekezdését egy további zsk) ponttal egészítette ki. Ez kimondta, hogy a tb nyugdíjrendszerbe visszalépő tag jogosult a hozamgarantált tőke összege feletti összegének (reálhozam), valamint a befizetett tagdíj kiegészítésének felvételére, vagy a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerben létrejövő egyéni számlán történő jóváírásra.

Hasonló rendelkezéseket rögzített az Mpt. 2011. december 31-étől hatályos 24. § (19) bekezdése, melynek értelmében a magán-nyugdíjpénztári tagsági jogviszonyát későbbi időpontban (azaz nem a 2011. év eleji tömeges visszaléptetés során) megszüntető tag jogosult a követelésének részét képező egyéni számla-egyenleg tagdíjbefizetése alapján kiszámított reálhozamának és a pénztártagságának ideje alatt befizetett tagdíj-kiegészítés összegének felvételére, vagy arra, hogy ezeket az összegeket jóváírják  az önkéntes nyugdíjpénztárnál vezetett tagi számláján, illetve a tb nyugdíjrendszerben létrejövő egyéni számláján.

Az alapvető elképzelés tehát az volt, hogy a volt magán-nyugdíjpénztári tagok egyéni megtakarításai nem olvadnak be teljes egészében a Nyugdíjbiztosítási Alapba, hanem majd figyelembe veszik a tb nyugdíj megállapításánál.

Olvassa tovább cikkünket, hogy megtudja, mire használható az egyéni számla, hogyan lehet tájékozódni, s mit jelent az adategyeztetés!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Krizsikné Pamuk Irén

A könyvelők 1988.( még egyszer mondom 1988.) óta évente küldik a NYENYI lapot a Nyugdíjintézetnek(teljes éves munka,béradatok személyenként), egy éve elegendő csak a NAVnak küldeni a béreket(kb havi 700 adat/fő). Miért beszélünk arról, hogy nincs egyéni számla?

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ingyenesen kapott dolgozói részvény értékesítése

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Kulturális utalvány_kényelmi díj

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Egyszemélyes kft. ügyvezetése

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink