EGT-n és Svájcon belüli párhuzamos keresőtevékenység: társadalombiztosításnál ez az eljárás

  • dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász

Az uniós szabályok alapján, több tagállamban tevékenységet folytató személy kizárólag egy tagállamban lehet biztosított. Amennyiben egy adott személy úgy áll többes jogviszonyban, hogy mind Magyarországon, mind az EGT valamelyik országában és Svájcban is dolgozik, akkor azt, hogy melyik ország társadalombiztosítási szabályait kell alkalmazni a párhuzamosan folytatott keresőtevékenység esetén, az A1-es nyomtatvánnyal igazolható. Az alábbiakban a párhuzamos keresőtevékenység esetén alkalmazandó jogról, és az A1-es nyomtatvány igényléséről adunk tájékoztatást.

A több tagállamban keresőtevékenységet folytató személy társadalombiztosítására vonatkozó szabályokat a szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról szóló 883/2004/EK rendelet és a végrehajtására kiadott 987/2009/EK rendelet, valamint a 2019. évi CXXII. törvény (Tbj.) és a 2018. évi LII. törvény tartalmazza.

Olvassa el az Adózóna „Német magánszemély vállalkozást indítana Magyarországon: tb- és szja-kötelezettség”, „Külföldön él vagy tervezi? – mutatjuk, mit érdemes tudni a magyarországi lakcím megszüntetéséről” és a „Tb-igazolás EGT-államokba, Svájcba, egyezményes országokba kiküldetés esetén” című írását! Az Adózóna válaszol: ha a munkavállaló külföldről szeretne dolgozni című részét itt nézheti meg.

A Tbj. alapján párhuzamosan folytatott keresőtevékenység esetén a biztosítási kötelezettség elbírálása

Ha a munkavállaló vagy az önálló vállalkozó (azaz az egyéni vállalkozó, a biztosított mezőgazdasági őstermelő, és a külföldi jog szerint önálló vállalkozónak minősülő személy) magyarországi munkavégzése mellett, azzal egyidejűleg munkavállalóként vagy önálló vállalkozóként másik államban is végez munkát, a koordinációs rendeletek rendelkezései alapján a magyar jog alkalmazásának meghatározása érdekében választása szerint a lakóhelye, tartózkodási helye vagy munkáltatójának székhelye szerint illetékes kormányhivatal egészségbiztosítási szervének a következő adatokat szolgáltatja:

  • természetes személy azonosító adatai, állampolgársága, lakcíme, tajszáma;
  • a munkáltató(k) neve (elnevezése), székhelye (lakóhelye), adóazonosító száma;
  • ha a munkavállaló belföldön és a másik államban is munkavállaló, a belföldi és külföldi munkaviszonyához kapcsolódó munkaidő mértéke és munkabér (egyéb díjazás) összege, és azok egymáshoz viszonyított aránya;
  • az önálló vállalkozó nyilvántartási száma;
  • ha az önálló vállalkozó belföldön és a másik államban is önálló vállalkozó, a belföldön és külföldön elért vállalkozói bevétel összege, és azok egymáshoz viszonyított aránya;
  • gazdasági tevékenységek statisztikai osztályozása NACE Rev. 2. rendszerének létrehozásáról szóló, 2006. december 20-i 1893/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendeleten alapuló TEÁOR-szám vagy a mindenkor hatályos önálló vállalkozók tevékenységi jegyzéke szerinti ÖVTJ-kód, amelynek megfelelő tevékenységet végez a munkavállaló a külföldi munkáltató részére, illetve amelynek megfelelő tevékenységet végez az önálló vállalkozó a másik államban.

Megjegyzés: a munkavállalónak csatolnia kell a másik államban teljesítendő munkavégzésre irányuló szerződést, az önálló vállalkozónak az e tevékenysége folytatásához szükséges, vagy arra való jogosultságot igazoló okiratot.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, Magyarországon és egy másik EGT-államban vagy Svájcban folytatott párhuzamos keresőtevékenység esetén mikor kerül sor a magyar jog alkalmazására magyar lakóhely alapján, mikor alkalmazzák a munkáltató székhelye szerinti tagállam jogát, hogyan lehet A1-es igazolást igényelni, illetve az ismertetett szabályoktól miként lehet eltérni!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Lekötött betét kamatának adózása

Szipszer Tamás

adószakértő

Kapcsoltság

Kiss Péter

adószakértő

TruTax Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 szeptember
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink