157 találat a(z) társadalombiztosítás cimkére

Foglalkoztatás, vállalkozás nyugdíj előtt, mellett 2025-ben – webinárium Cikk

Ki minősül nyugdíjasnak? Melyek a nyugdíjigény érvényesítésének a sajátosságai a megállapításra irányuló eljárás tartama alatt, vagy éppen más „nyugdíjszerű” ellátások folyósítása mellett, és miként alakul a vállalkozó vagy munkavállaló társadalombiztosítási jogállása? Júniusi webináriumunkon szakértő előadónk részletesen ismerteti mind a foglalkoztatók – ideértve a vállalkozókat, őstermelőket mint önfoglalkoztatókat is –, mind a munkavállalók szempontjából speciális jogszabályi helyzeteket, és szakmai iránymutatást nyújt a témában jellemzően felmerülő kérdésekben.

Szakképzési munkaszerződéssel foglalkoztatott személy társadalombiztosítási jogállása Cikk

Cikkünkben a szakképzési munkaszerződéssel foglalkoztatott személy társadalombiztosítási jogállására vonatkozó legfontosabb tudnivalókat ismertetjük. Nézzük, melyek ezek!

Nyugellátásra köthető megállapodás – mutatjuk, milyen feltételekkel köthető Cikk

A hatályos szabályok alapján a társadalombiztosítás keretében megállapodás köthető akár nyugellátásra, akár egészségügyi szolgáltatásra. Cikkünkben a nyugellátásra köthető megállapodásokat mutatjuk be, kitérünk olyan kérdésekre is, amelyek ebben a témakörben a közelmúltban felmerültek.

Tb-kiskönyv hiánya Kérdés

Nyolc rendelet és 23 határozat jelent meg a március 13-ai Magyar Közlönyben Cikk

Nyolc rendelet – közöttük a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény végrehajtásáról szóló 168/1997. kormányrendelet módosításáról szóló 44/2025. kormányrendelet, valamint a dohányboltban értékesített egyes termékek ismertetésére és bemutatására vonatkozó különös szabályokról szóló 43/2025. kormányrendelet –, továbbá 23 határozat jelent meg a Magyar Közlöny 2025. évi 26. számában.

Fizetés nélküli szabadság a munkajog és a társadalombiztosítás tükrében Cikk

A munka törvénykönyve részletesen szabályozza, hogy mikor jogosult a munkavállaló a kisgyermeke gondozása kapcsán fizetés nélküli szabadságra. Társadalombiztosítási szempontból a fizetés nélküli szabadság időszakának mind a biztosítási jogviszony fennállása, mind a munkaviszony mellett folytatott vállalkozói tevékenység kapcsán fizetendő tb közterhek szempontjából kiemelt jelentősége van. Cikkünkben megvizsgáljuk, hogy az említett jogszabályok alapján mire kell figyelni a fizetés nélküli szabadságnál.

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásainak 2025. januári változásai Cikk

2025 januárjában nem csak a társadalombiztosítási közterhek változtak, hanem a társadalombiztosítási ellátások is. Előző írásunkban az egészségbiztosítás természetbeni ellátásainak változásait ismertettük, míg az alábbi cikkben az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásainak módosításait foglaljuk össze.

Kiadói kedvezménnyel: Útmutató többes jogviszonyokhoz – tb-kötelezettségek szabályai Cikk

Többes jogviszonyról akkor beszélhetünk, ha egy természetes személy egyidejűleg több, biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyban áll egy vagy több foglalkoztatónál. Ilyen esetben a biztosítási kötelezettséget jogviszonyonként kell elbírálni, ugyanakkor az egyik jogviszony befolyásolhatja a másik jogviszonyban keletkező társadalombiztosítási jogállást, illetve járulékfizetési kötelezettséget.

Az egészségbiztosítás természetbeni ellátásainak 2025. januári változásai Cikk

2025 januárjában nemcsak a társadalombiztosítási közterhek változtak, hanem a társadalombiztosítási ellátások is. Az alábbi cikkben az egészségbiztosítás természetbeni ellátásainak változásait ismertetem, míg egy következő cikkben az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásainak módosításait foglalom össze.

Megjelent a HVG Tb 2025 különszám Cikk

A HVG 338 oldalas társadalombiztosítási különszáma 8 törvényt tartalmaz a végrehajtási rendeleteikkel egységes szerkezetben, amelyeket tb-szakértői kommentárok, példák, összefoglaló táblázatok tesznek érthetővé. Ismerteti a gyakorlati tudnivalókat a fizetendő járulékokról és a szocho alapjáról, mértékéről, valamint az igénybe vehető kedvezményekről. Útmutatót és példákat ad – többek között – a nyugdíjszámítás sémáira, a megváltozott munkaképességűek ellátásaira, a táppénz, a baleseti táppénz, a csed, a gyed és az öfd számítására.

Nappali tagozatos egyetemi hallgató egyéni vállalkozó Kérdés

Jogosultság öregségi nyugdíjra 2025-ben Cikk

A társadalombiztosítási nyugdíjrendszer 2012-től történt módosítását követően saját jogú öregségi nyugdíj megállapítására kizárólag azon személyek esetében nyílik lehetőség, akik betöltötték a reájuk irányadó öregségi nyugdíjkorhatárukat, továbbá nők esetében nyugdíjkorhatárra tekintett nélkül, ha rendelkeznek 40 évi jogosultsági idővel, az úgynevezett nők kedvezményes öregségi nyugdíja.

2025. évi változások a társadalombiztosításban Cikk

A társadalombiztosítást alapvető szabálymódosítás nem változtatja meg 2025-ben, a kötelezettségek és az ellátások mértékét ezúttal tulajdonképpen csak a minimálbér, illetve a garantált bérminimum növelése befolyásolja.

Harmadik országbeli állampolgár foglalkoztatása távmunkában – adózási és társadalombiztosítási kérdések Cikk

Olvasónkban felmerült a kérdés, hogy a harmadik országbeli állampolgár foglalkoztatása milyen bejelentési, adófizetési és társadalombiztosítási kötelezettségekkel jár. A társadalombiztosítási kérdésekre dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő jogász, az szja-kérdésekre Horváthné Szabó Beáta adószakértő válaszolt.

Munkavégzés külföldről – mire figyeljen a munkáltató és a munkavállaló adózási szempontból? Cikk

Mire kell figyelni adózási szempontból, ha a munkavállaló Olaszországba költözik és ott folytatja jelenlegi munkaviszonyát? A kérdésre Horváthné Szabó Beáta adószakértő válaszolt.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink