adozona.hu
Kismamák nagy dilemmája: mi haszna lehet fizetés nélküli szabadság ideje alatt új munkahelyen dolgozni?
//adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Kismamak_nagy_dilemmaja_mi_haszna_lehet_fiz_LVXQLO
Kismamák nagy dilemmája: mi haszna lehet fizetés nélküli szabadság ideje alatt új munkahelyen dolgozni?
Gyakori, hogy a gyermekvállalás céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságon lévő anya szeretne már munkát vállalni, pénzt keresni, azonban az eredeti helyére vagy még nem akar, vagy nem tud visszamenni. Ha tud máshol munkát vállalni, de közben újabb gyermekvállaláson is gondolkodik, akkor rendszeresen felmerül kérdésként, hogy mi alapján számolják majd a következő gyermekre kapott ellátását. Beleszámít a mostani jövedelem? Csak az új alapján számolnak, mert a régi jogviszonyban nincs jövedelem jelenleg? Elesik az illető a kedvezményszabály alkalmazásától? Cikkünkben ezekre a kérdésekre igyekszünk válaszolni.
Lehet-e dolgozni fizetés nélküli szabadság alatt máshol?
Nézzük meg elsődlegesen azt, hogy ha van a munkavállalónak egy főállása, ahol szülési szabadságon, fizetési nélküli szabadságon van, akkor tud-e másik jogviszonyt létesíteni mellette.
Ha szülési szabadságon van, akkor jellemzően csecsemőgondozási díjban részesül, ami mellett keresőtevékenység nem folytatható. Ha csedre nem jogosult, akkor gyest igényelhet, ami mellett a gyermek fél éves koráig szintén nem lehet dolgozni.
A gyermekgondozási díj, valamint a gyermekgondozást segítő ellátás mellett (a gyermek fél éves kora után) már lehet munkát vállalni, ráadásul korlátlanul.
A munka törvénykönyve (Mt.) nem tiltja, hogy ne legyen akár több teljes állású munkaviszonya valakinek, amennyiben mindegyiket el tudja látni. Ha gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságon van a munkavállaló adott munkaviszonyban, akkor értelemszerűen ott nem végez munkát. Ebből adódóan egy másik helyen a munkáját el tudja látni, ilyen szempontból akadály nincs.
Kapcsolódó cikkünk:
Kismama visszatérése a munkába szülési szabadság, fizetés nélküli szabadság után
Mindenképpen meg kell vizsgálni először is a munkavállaló munkaszerződését, hogy van-e benne tiltás, avagy korlátozás a többes jogviszony létesítésére, vagy akár engedélyhez kötött-e akár a munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony létesítése. Ha nincs szükség engedélyre, nincs korlátozás vagy tiltás, akkor is felmerülhet a munkavállaló tájékoztatási kötelezettsége. Az Mt. 6. paragrafusának (4) bekezdése szerint a törvény hatálya alá tartozók kötelesek egymást minden olyan tényről, adatról, körülményről vagy ezek változásáról tájékoztatni, amely a munkaviszony létesítése, valamint az e törvényben meghatározott jogok gyakorlása és a kötelezettségek teljesítése szempontjából lényeges.
A közalkalmazottakra, kormánytisztviselőkre, hasonló jogviszonyban dolgozókra szigorúbb szabályok vonatkoznak, rendszerint engedélyhez kötött bármilyen egyéb párhuzamos keresőtevékenység.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, hogyan vizsgálják a csedre, gyedre jogosultságot, mi alapján számolják az ellátást többes jogviszonyban, elesik-e a kismama a kedvezményszabálytól, ha új jogviszonyt is létesít a régi mellett?
Hozzászólások (0)