hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kétlaki vállalkozó: hol fizeti a tb-t?

  • dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász
2

Főként az országhatárok mentén gyakori, hogy a vállalkozók, őstermelők rendszeresen dolgoznak a két szomszédos államban. Ha mindkét ország uniós tagállam, akkor meghatározott szabályok döntik el, hogy az ilyen kétlaki vállalkozónak hol kell lerónia a társadalombiztosítási terheket.

Ugyanazon időben több tagállamban folytatott munkavégzés, vállalkozás esetén, csak az egyik tagállamban lehetünk biztosítottak. Ez esetben felmerül a kérdés, hogy melyik tagállamban kell a társadalombiztosítási közterheket megfizetni?

Az Európai Unió tagállamaiban történő munkavégzéskor a szociális biztonsági rendszerek koordinációról szóló 883/2004/EK rendeletet és ennek végrehajtását szabályozó 987/2009/EK rendeletet kell alkalmazni. A rendeletek két vagy több tagállamban történő tevékenység végzése esetén meghatározzák, hogy melyik tagállam szabályai szerint kell a társadalombiztosítási kötelezettségeket befizetni, azaz hol leszünk biztosítottak.

Több tagállamban dolgozó önálló vállalkozó társadalombiztosítási fizetési kötelezettségével kapcsolatban három esetet kell elkülönítenünk:
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mikor, hol kell tb-t fizetni!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
radics.zsuzsanna

Nagyon jó kérdést tett fel. A 883/2004 EK rendelet alapján: „munkavállalói tevékenység”: bármely tevékenység vagy azzal egyenértékű helyzet, amelyet az ilyen tevékenység vagy azzal egyenértékű helyzet fennállásának helye szerinti tagállam szociális biztonsági jogszabályai ilyenként kezelnek;
A Magyar Könyvvizsgálói Kamaráról szóló jogszabály pl: egyértelműen kimondja, hogy a megbízási jogviszony a munkaviszony jellegű jogviszony. Ugyanakkor a szociális biztonsági jogszabályok alá tartozó Tbj már nem ad ilyen egyértelmű meghatározást a megbízási jogviszonyra, azaz a Tbj szerint a megbízási jogviszony, munkaviszony: a magyar jog hatálya alá tartozó megbízási jogviszony és munkaviszony, továbbá a külföldi jog hatálya alá tartozó olyan megbízási jogviszony és munkaviszony, amely alapján a munkát Magyarország vagy a szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról szóló közösségi rendelet hatálya alá tartozó másik tagállam területén végzik.

Kérdező05

Az 1.) pont szerintiek vonatkoznak a megbízási szerződéssel foglalkoztatottra is, vagy a megbízási jogviszonyban foglalkoztatás esetén nem minősül munkavállalásnak a munkavégzés? Előre is köszönöm a választ.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Cafeteria

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Globális minimumadó 2024-re

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink