hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Alkalmi munkás, idénymunkás kismama milyen ellátásokra jogosult?

  • Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Sokszor kedvező, rugalmas lehetőségnek tűnik az alkalmi munkavállalás, hivatalosan az egyszerűsített foglalkoztatás. Megvannak az előnyei is, azonban ki kell emelnünk egy hátrányát – nem számít biztosítási jogviszonynak. Ennek kapcsán felmerül a kérdés, mi történik egy alkalmi munkákat vállaló várandós kismamával, milyen lehetőségei vannak ellátást kapni, egyáltalán mire jogosult ő, illetve a család?

A 2010. évi LXXV. törvény (Efo. tv.) rendelkezik az egyszerűsített foglalkoztatás szabályairól. A munkavégzés ezen formája megkülönbözteti a mezőgazdasági, a turisztikai idénymunkát, illetve alkalmi munkát végzőket, de ide tartoznak a filmipari statiszták is. Eleve összesen maximum 120  napig (mezőgazdasági, turisztikai), illetve 90 napig (alkalmi) lehet valaki egyszerűsített foglalkoztatott (efós), tehát ha biztosítási jogviszonynak is számítana ez az időszak, akkor se lenne elegendő az ellátásokhoz való jogosultsághoz. Ráadásul nem is biztosítási jogviszony:

Az Efo tv. 10. paragrafus (1) bekezdése szerint a a törvény szerinti foglalkoztatottak

a) nem minősülnek a Tbj. szerinti biztosítottnak,

b) nyugellátásra, baleseti egészségügyi szolgáltatásra, valamint álláskeresési ellátásra jogosultságot szereznek.

A jövedelemből tehát nem vonnak tb-járulékot, nem is számít biztosítási jogviszonynak az alkalmi munka. Álláskeresési ellátásra viszont jogosultságot szereznek az érintettek, ami segítséget jelenthet esetleges csed, gyed igénylésekor.

Amikor várandós lesz egy kismama, és tudja a várható szülési dátumot, akkor előzetesen már tud kalkulálni, vajon jogosult lesz-e csecsemőgondozási, illetve gyermekgondozási díjra.

Csecsemőgondozási díjra jogosult az a nő, aki a gyermeke születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt, és akinek a gyermeke

– a biztosítás tartama alatt vagy

– a biztosítás megszűnését követő negyvenkét napon belül születik, vagy

– a biztosítás megszűnését követően negyvenkét napon túl baleseti táppénz folyósításának az ideje alatt vagy a folyósítás megszűnését követő huszonnyolc napon belül születik.

Gyermekgondozási díjra jogosult a gyermeket saját háztartásában nevelő:

– biztosított szülő, ha a gyermek születését megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt,

– csecsemőgondozási díjra jogosult szülő, akinek a biztosítási jogviszonya a csecsemőgondozási díjra való jogosultság időtartama alatt szűnt meg feltéve, hogy a csecsemőgondozási díjra való jogosultsága a biztosítási jogviszony fennállása alatt keletkezett, és a gyermek születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben felvázoljuk, hogyan juthatnak ellátáshoz az érintettek!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Családi gazdaság kilépő tagja

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Munkabért terhelő párhuzamosan több letiltás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink