hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mit mond az egyesületekről az új Ptk.? Itt vannak a részletek

  • dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász

Az új Polgári törvénykönyv szabályozza az egyesületre vonatkozó szabályokat is. Cikkünkben az egyesület alapszabályára, tagsági jogviszony létrejöttére és megszűnésére, valamint a közgyűlésre vonatkozó szabályokat ismertetjük.

Az egyesület a tagok közös, tartós, alapszabályban meghatározott céljának megvalósítására létrehozott jogi személy, amely nem alapítható gazdasági tevékenységre. Az egyesület létrehozásához az alapszabály elfogadása, az alapszabály elfogadásához pedig minimum tíz személy egybehangzó nyilatkozata szükséges. Az alapszabályba - többek között – bele kell foglalni az egyesület nevén (székhelyén), célján, céljára rendelt vagyonon, illetve közhasznú működés esetén a közhasznúságon kívül az alábbiakat:

– a tagok jogait és kötelezettségeit;

– az egyesület szerveit és azok hatáskörét, továbbá a tagokra, a vezető tisztségviselőkre és a felügyelőbizottsági tagokra vonatkozó kizáró és összeférhetetlenségi szabályokat;

– jogszabályt, az alapszabályt, az egyesületi határozatot sértő vagy az egyesület céljával összeegyezhetetlen tagi magatartás esetén alkalmazható jogkövetkezményeket és a taggal szembeni eljárás szabályait, illetve mindezeknek a mellőzését;

– közgyűlés összehívásának és lebonyolításának, a közgyűlés helye meghatározásának, a közgyűlési meghívó tartalmának, a napirendnek, a közgyűlés tisztségviselőinek, a levezető elnöknek, a szavazatszámlálók megválasztásának, a határozatképességnek, a szavazásnak, a jegyzőkönyvvezetésnek, valamint a határozatok kihirdetésének szabályait; és

– a szavazati jog gyakorlásának feltételeit.

A tag tagsági jogait személyesen gyakorolhatja. Akkor gyakorolhatja a jogait képviselőn keresztül, ha azt az alapszabály megengedi.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük a tagsági jogviszony létrejöttére, megszűnésére, valamint a közgyűlés működésére, feladataira vonatkozó rendelkezéseket.
A teljes cikkhez előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink