Pénznemváltás – könyvvezetés és társasági adózás

  • Gyüre Ferenc adótanácsadó

A pénznemváltás és annak könyvelési kezelése különösen fontos szerepet játszik azoknál a vállalkozásoknál, amelyek tevékenységük jelentős részét más pénznemben végzik, mint a forint. A magyar számviteli törvény és a társaságiadó-törvény különös figyelmet fordít arra, hogy ezen vállalkozások pénzügyi kimutatásai és adózási kötelezettségei pontosak legyenek, és összhangban álljanak az alkalmazott pénznemmel.

Számviteli törvény

A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (számviteli törvény) szerint egy vállalkozás forintban vezeti a könyveit, és pénzügyi kimutatásait is forintban készíti el évről-évre. Ugyanakkor a jogszabály lehetőséget biztosít arra, hogy a vállalkozás – megfelelő feltételek mellett – más pénznemet válasszon a könyvvezetés és a pénzügyi kimutatások készítése során. Ez különösen indokolt lehet azok esetében, akik bevételeik vagy költségeik nagy részét külföldi valutában realizálják, vagy akik külföldi piacokon tevékenykednek. Egészen pontosan a törvény ezt egy 25%-os szinthez köti minden kategóriában.

A pénznemváltásra vonatkozóan a számviteli törvény előírja, hogy a vállalkozás csak abban az esetben válthat pénznemet, ha azt üzleti tevékenysége indokolttá teszi. Ilyen indok lehet például, ha a vállalkozás bevételei túlnyomórészt külföldi pénznemben keletkeznek, vagy ha a költségek jelentős része is devizában merül fel.

Olvassa el számvitel témában az Adózóna "A kényszertörlés számviteli kérdései", "Tárgyi eszköz bekerülési értéke és annak utólagos módosítása", valamint "Terven felüli értékcsökkenés elszámolásának szabályai és adóalapot érintő hatásai" című írásait is!

Számviteli kiadványainkat ITT vásárolhatja meg kiadói kedvezménnyel.

Heuréka! podcastsorozatunk 20. részét „Civil szervezetek, alapítványok számviteli kérdései” címmel ITT hallgathatja meg.

A pénznemváltás során a vállalkozásnak a számviteli politikájában rögzítenie kell a pénznemváltás indokait és a választott pénznemet.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja: mikor, hogyan történhet a pénznemváltás, és melyek a következményei!
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

EPR díj - Termelőgép után

Tüske Zsuzsanna

vámszakértő

Munkáltatói kölcsön

Pölöskei Pálné

adószakértő

Jogszabályi értelmezés

Széles Imre

tb-szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 október
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink