Tárgyi eszköz bekerülési értéke és annak utólagos módosítása

  • Pölöskei Pálné

Mikor lehet szükség a tárgyi eszköz/immateriális dolog bekerülési értékének használatba vétel utáni módosítására? Körbejártuk.

A bekerülési érték

A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (Szt.) 47–51. §-a határozza meg az eszközök – köztük a tárgyi eszközök és immateriális javak – bekerülési értékének tartalmát. A tárgyi eszközók és az immateriális javak bekerülési értéke a megszerzése, létesítése, üzembe helyezése érdekében az üzembe helyezésig felmerült, az eszközhöz egyedileg hozzákapcsolható tételek együttes összege. Konkrétan a bekerülési (beszerzési) érték része a vételár (csökkentve az engedményekkel, növelve a felárakkal), továbbá az eszköz beszerzésével, üzembe helyezésével, kapcsolatban felmerült szállítási, rakodási, alapozási, szerelési, üzembe helyezési költségek, a közvetítői tevékenység ellenértéke, díjai (ezen tevékenységeknek saját vállalkozásban történt végzése esetén az Szt. 51. §-a szerinti közvetlen önköltség aktivált értéke), a bizományi díj, a beszerzéshez kapcsolódó adók és adójellegű tételek, a vámteher.

Ezeken kívül része a bekerülési értéknek az eszköz beszerzéséhez szorosan kapcsolódó

a) illeték [vagyonszerzés (ajándék, öröklés, adásvétel, csere után járó) illetéke],

b) az előzetesen felszámított, de le nem vonható általános forgalmi adó,

c) a jogszabályon alapuló hatósági igazgatási, szolgáltatási díj,

d) az egyéb hatósági igazgatási, szolgáltatási eljárási díj (környezetvédelmi termékdíj, visszaváltási díj, szakértői díj),

e) a vásárolt vételi opció díja.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben kifejtjük, mit kell még figyelembe venni a bekerülési értéket, továbbá milyen esetekben kell módosítani azt!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Többes jogviszony csed igénylésekor

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 szeptember
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink