adozona.hu
Tárgyi eszköz bekerülési értéke és annak utólagos módosítása
//adozona.hu/szamvitel/Targyi_eszkoz_bekerulesi_erteke_es_annak_ut_ONF7JK
Tárgyi eszköz bekerülési értéke és annak utólagos módosítása
Mikor lehet szükség a tárgyi eszköz/immateriális dolog bekerülési értékének használatba vétel utáni módosítására? Körbejártuk.
A bekerülési érték
A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (Szt.) 47–51. §-a határozza meg az eszközök – köztük a tárgyi eszközök és immateriális javak – bekerülési értékének tartalmát. A tárgyi eszközók és az immateriális javak bekerülési értéke a megszerzése, létesítése, üzembe helyezése érdekében az üzembe helyezésig felmerült, az eszközhöz egyedileg hozzákapcsolható tételek együttes összege. Konkrétan a bekerülési (beszerzési) érték része a vételár (csökkentve az engedményekkel, növelve a felárakkal), továbbá az eszköz beszerzésével, üzembe helyezésével, kapcsolatban felmerült szállítási, rakodási, alapozási, szerelési, üzembe helyezési költségek, a közvetítői tevékenység ellenértéke, díjai (ezen tevékenységeknek saját vállalkozásban történt végzése esetén az Szt. 51. §-a szerinti közvetlen önköltség aktivált értéke), a bizományi díj, a beszerzéshez kapcsolódó adók és adójellegű tételek, a vámteher.
Megjelent az „IFRS-változások – új standardok és módosítások” című webinárium videófelvétele |
Ezeken kívül része a bekerülési értéknek az eszköz beszerzéséhez szorosan kapcsolódó
a) illeték [vagyonszerzés (ajándék, öröklés, adásvétel, csere után járó) illetéke],
b) az előzetesen felszámított, de le nem vonható általános forgalmi adó,
c) a jogszabályon alapuló hatósági igazgatási, szolgáltatási díj,
d) az egyéb hatósági igazgatási, szolgáltatási eljárási díj (környezetvédelmi termékdíj, visszaváltási díj, szakértői díj),
e) a vásárolt vételi opció díja.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben kifejtjük, mit kell még figyelembe venni a bekerülési értéket, továbbá milyen esetekben kell módosítani azt!
Hozzászólások (0)