adozona.hu
A kényszertörlés számviteli kérdései
//adozona.hu/szamvitel/kenyszertorles_uzleti_ev_merlegfordulonap_g_Z1TQK4
A kényszertörlés számviteli kérdései
Olvasónk kényszertörlési eljárás számviteli tennivalóiról tett fel kérdéseket az Adózóna oldalán, Pölöskei Pálné adószakértő válaszolt ezekre.
A kérdés részletesen így hangzik: egyik ügyfelünket kényszertörlés alá helyezték október 13-ától. Majd december 29-étől visszaállították élőbe. Kérdéseink a következőek:
1. Kényszertörlés előtti teljesítésű bejövő számlák, kényszertörlés alatt lettek kiegyenlítve. Október 12-ei megszűnő beszámolóban hogyan kell szerepeltetni?
2. Kényszertörlés alatt kiállított és pénzügyileg teljesült előleg- (kimenő) számlával, amelyről nem készült végszámla, milyen teendő van?
3. A kényszertörlés alatt fizetett hiteltörlesztéssel hogyan csökkenthetjük a tartozást?
4. A cég élőbe való visszaállítása után milyen teendőink vannak? Hogyan történik a nyitás?
Megjelent az „IFRS-változások – új standardok és módosítások” című webinárium videófelvétele |
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA
A számviteli törvény 11. § (10)–(11) bekezdése szerint kényszertörlési eljárása esetén az üzleti év
- az előző üzleti év mérlegfordulónapját követő naptól a kényszertörlési eljárása kezdő időpontját megelőző napig – mint mérlegfordulónapig – terjedő időszak;
- ha a kényszertörlési eljárás úgy fejeződik be, hogy a vállalkozó nem szűnik meg, az eljárás befejezését követő üzleti év a kényszertörlési eljárás befejezésének napját követő naptól a vállalkozó által az üzleti év végeként megjelölt napig – mint mérlegfordulónapig – terjedő időszak;
- a kényszertörlési eljárás időszaka egy üzleti évnek minősül, függetlenül annak időtartamától.
Az Adózóna „Cégek megszűnése – adózási, számviteli és jogi” című kiadványa 10 százalék kiadói kedvezménnyel itt vásárolható meg. |
Ezen előírásokból – feltételezve, hogy naptári évvel azonos üzleti évet alkalmaz a cég – az következik, hogy a cégnek van egy üzleti éve
- január 1-jétől október 12-éig,
- október 13-ától december 29-éig.
- december 30-ától december 31-éig.
Ezek előre bocsátásával kérdéseire a válaszok a következők:
- Az október 12-i mérlegfordulónappal készült beszámolóban a még ki nem fizetett számlák értékét a kötelezettségek között kell szerepeltetni.
- A kapott előleget a december 29-ével záródó beszámolóban kötelezettségként kell kimutatni a 72/2006. kormányrendelet (R.) 6. § (1) bekezdése alapján, hasonlóan bármely más gazdálkodóhoz.
- A kényszertörlés alatt az R. 5. § (1) bekezdése szerint a gazdálkodóra előírt számviteli beszámolót kell készíteni a számviteli törvény, illetve az R. mérlegfordulónapon hatályos előírásai szerint, annak feltüntetésével, hogy a gazdálkodó kényszertörlés alatt áll. Ebből következően a hitel törlesztés az átalános előírások szerint csökkenti a kötelezettséget.
- A december 30-ával kezdődő üzleti évi beszámoló nyitó adatait a december 29-ei mérlegfordulónapra késztett beszámoló adatai képezik. E beszámolót a számviteli törvény gazdálkodókra előírt rendelkezései szerint kell elkészíteni.
Mind a három beszámolót letétbe kell helyezni, közzé kell tenni a számviteli törvény 153–154. §-ában foglaltak szerint a mérlegfordulónapot követő ötödik hónap utolsó napjáig.
Hozzászólások (0)