Székhely lakott ingatlanban – felújítási költségek elszámolása

  • adozona.hu

Egy kft. székhelye a tag tulajdonában van, az ingatlan egyrészt irodaként, raktárként funkcionál, másrészt a tag él benne a családjával. Nagyobb felújítás zajlik az ingatlanon, az épületen és a kerten is. Az iroda tíz, a raktár húsz négyzetméteres. A kft. szeretné, ha a beruházási költségeket nem csak az irodára és a raktárra számolhatná el, amelyeket kizárólag a cég használ, hanem a közös helyiségekre és a kertre is. Lehetséges ez? – kérdezte olvasónk. Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt.

A válasz röviden: nem. Idegen ingatlanon végzett beruházás költsége csak akkor számolható el, ha az a vállalkozás bevételszerző tevékenységének érdekét szolgálja, illetve, ha az ingatlan a vállalkozás kizárólagos használatában van, például bérleti szerződéssel. Ennek híján – mint ahogy a szomszéd házát sem újíthatjuk fel jó fejségből cégpénzből –, a társaság sem a beruházási költségeket nem számolhatja el (ha megteszi, meg kell növelnie vele a taoalapját), sem azok áfatartalmát nem igényelheti vissza, s a kész beruházás értékcsökkenésének elszámolására sincs mód.

Ennél súlyosabb következmény lehet, hogy esetleges ellenőrzéskor az adóhatóság a magánszemély gazdagodását fogja megállapítani, s mivel azt egy cég biztosította, a magánszemélynél is adókötelezettség keletkezhet, mégpedig az adott jogviszony szerint. Ha például a magánszemély munkaviszonyban áll, akkor a "helyette" átvállalt költségeket nettó munkabérnek tekintve fel kell bruttósítani, majd számfejteni, s az összeg után a cégnek be kell vallania és meg kell fizetnie a közterheket.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfa, speciális kiutalási szabály

dr. Csobánczy Péter

közgazdász, jogász, adótanácsadó

DRS-kötelezettség térítés nélküli átadásnál

Tüske Zsuzsanna Zsuzsanna

vámszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 augusztus
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Együttműködő partnereink