adozona.hu
Revolut számlán keletkezett jövedelmek: ezek az adóvonzatok
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Revolut_ertekpapir_tokepiaci_ugylet_kamat_s_VMHKPF
Revolut számlán keletkezett jövedelmek: ezek az adóvonzatok
Olvasónk Revolut számlán történt értékpapír-adásvétel utáni nyereség, illetve Revolut befektetési és megtakarítási számlám realizált kamatjövedelem adózási kérdéseivel fordult az Adózóna oldalához. Horváthné Szabó Beáta adószakértő válaszolta meg a kérdéseket.
A kérdés részletesen így szól:
1. Magánszemély az MNB által nyilvántartott pénzügyi szolgáltató Revolut Securities Europe UAB brókerszámláján szerez tőkepiaci jövedelmet, amelyről elektronikus úton állít ki igazolást a szolgáltató. Ez a NAV gyakorlata szerint ellenőrzött tőkepiaci ügyletnek tud minősülni vagy árfolyamnyereségként kell bevallani és adót fizetni? Ha árfolyamnyereség, akkor szja-t kell bevallani, másrészről a szochót is meg kell fizetni a „plafonig”?
2. Szintén Revolut felületen rendelkezik magánszemély befektetési számlákkal amerikai dollár és euró devizában. Ezeken a számlákon egyrészről kamatjövedelem realizálódik, másrészről a devizaárfolyam ingadozása kapcsán keletkezik árfolyamnyereség. Helyes-e az a gyakorlat, ha egyrészről kamatjövedelem kerül bevallásra (szja és szocho megfizetésével), másrészről az árfolyamnyereség is adózik szja, illetve szocho (plafonig) tekintetében?
3. Szintén Revolut, de már megtakarítási számla. Kamatjövedelem keletkezik, amely után a szolgáltató 15 százalék litván adót von automatikusan. Itt be kell-e vallani az adóalapot Magyarországon is, emellett fel kell-e tüntetni a külföldön megfizetett szja összegét, így ennek kapcsán itthon fizetési kötelezettség nem keletkezik?
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
1. A konkrét dokumentumok hiányában, látatlanban nehéz megmondani, hogy milyen értékpapírok adásvétele történt a befektetési szolgáltatónál. A litván bróker által kiállított igazolásnál attól függően kell az értékpapírügyleteket minősíteni, hogy az a magyar szja-törvény értelmében kamatnak, vagy tőkepiaci ügyletnek minősül. Árfolyamnyereség jogcímet nem tartom valószínűnek. Az ellenőrzött tőkepiaci ügyletnél nincs szocho, de a kamatnál van, méghozzá felső korlát nélkül.
2. A kamatjövedelemnél egytértek az szja- és szochokötelezettség megállapításával. Az árfolyamnyereség ebben az esetben sem tűnik helyes megoldásnak, mert feltételezem, ellenőrzött tőkepiaci ügyletben történt a deviza adásvétele is.
3. A litván kettős adózás elkerüléséről szóló egyezmény értelmében a kamat abban az országban adóztatható amely országban a magánszemély belföldi illetőségű. Ugyanakkor Litvániában is megadóztatható, de az adó mértéke nem haladhatja meg a kamat bruttó összegének 10 százalékát. Ennek következtében 10 százalék adó beszámítása lehetséges, azaz 5 százalék adót Magyarországon meg kell fizetni, és a túlvont adót Litvániában lehetséges visszaigényelni, az ott hatályos előírások szerint. A kamat után szochokötelezettség is keletkezik, de a Szocho tv. 1. § (5) bekezdése szerint az adófizetési kötelezettség a kamatjövedelem Magyarországon adóztatható része után keletkezik, feltéve, hogy a magánszemély Tbj. belföldi és a kamat 2023. június 30-át követő ügyletre vonatkozik.
Hozzászólások (1)
Milyen árfolyammal kell végezni az átszámítást?