hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Céges ajándék, céges tombolanyeremény adózása: itt vannak a részletek

  • adozona.hu

Az ünnepek közeledtével nemcsak magánszemélyek, hanem cégek is egyre gyakrabban kedveskednek különféle juttatásokkal. Ezek a gesztusok kiválóan alkalmasak a munkavállalók ösztönzésére, vagy az üzleti kapcsolatok erősítésére. Ugyanakkor az ezzel járó adózási kötelezettségek jelentősen eltérhetnek attól függően, hogy a vállalat milyen értékben, formában és kinek ajándékoz. A Grant Thornton Magyarország szakértői összegyűjtötték honlapjukon a tudnivalókat, amelyek segítséget nyújtanak az adózási szabályok útvesztőjében való eligazodáshoz.

Céges ajándék év végéhez közeledve

Ma már a cégek is előszeretettel ajándékozzák meg partnereiket és munkavállalóikat, ezzel is kifejezve köszönetüket egész éves munkájuk, együttműködésük iránt. Fontos lehet, hogy az ajándék tükrözze a cég értékeit, szemléletét, valamint örömet okozzon a megajándékozottnak is. Karácsonyi ajándék lehet termék, szolgáltatás, valamint a kizárólag ezekre váltható utalvány is. A Grant Thornton Magyarország összefoglalójában kifejezetten az utalványok ajándékozásával foglalkozik.

Adózás üzleti ajándék esetében

Az adózásban közös vonás, hogy a magánszemély bevételének (vagyis az adókötelezettség-számítás kiindulási alapjának) az utalvány névértékét, nem pedig annak (esetlegesen kedvezménnyel csökkentett) bekerülési értékét kell figyelembe venni.

Az üzleti ajándékok, vagyis a juttató tevékenységével összefüggő üzleti, hivatali, szakmai, diplomáciai vagy hitéleti kapcsolatok keretében adott ajándékok (amely lehet akár repülőjegy-utalvány is) összeghatárra tekintet nélkül egyes meghatározott juttatásnak minősülnek”. Ez azt jelenti, hogy ha egy cég például repülőjegy-utalványt ad üzleti ajándékként, akkor a cégnek az utalvány névértékének 1,18 szorosa után 15 százalék személyijövedelemadó- (szja) és 13 százalék szociálishozzájárulásiadó-fizetési (szocho) kötelezettsége keletkezik. Tehát a teljes adóteher az utalvány névértékének 33,04 százaléka.

Munkavállalók ajándéka: erre érdemes figyelni

Szintén az egyes meghatározott juttatások kedvezményes adózása alkalmazható abban az esetben, ha a munkavállalók ajándéka megfelel a „csekély értékű ajándék” követelményeinek: évente legfeljebb három alkalommal, esetenként a minimálbér 10 százalékát meg nem haladó összegben (ez jelenleg 26 680 forint), erre vonatkozó nyilvántartás vezetése mellett adható. Amennyiben azonban ezek közül valamelyik feltétel nem teljesül, abban az esetben a munkavállalónak adott karácsonyi ajándék munkabérként adózik: maradva a repülőjegy-utalvány példájánál, ennek névértéke után a munkáltató 13 százalék szochót, míg a munkavállaló (amennyiben kedvezmények igénybevételére nem jogosult) 15 százalék szja-t és 18,5 százalék társadalombiztosítási (tb) járulékot fizet, melyet más egyéb jövedelmeiből kell finanszíroznia.

Természetesen a munkáltató dönthet úgy is, hogy az utalvány mellett ajándékként átvállalja a magánszemély adókötelezettségeit is „felbruttósítva” a juttatást. Ez esetben a teljes adóteher az utalvány névértékének 69,92 százaléka lesz.

A munkavállalók motiválására érdemes tehát kihasználni a 33,04 százalékos adóterhelés mellett évi három alkalommal legfeljebb 26 680 forint összegben adható csekély értékű ajándék juttatását, főleg, ha az ajándékot most kedvezményesen lehet beszerezni, emelik ki a Grant Thornton Magyarország szakértői.

Céges karácsonyi tombolajáték: így lesz adómentes

A munkavállalók direkt megajándékozása mellett egyre népszerűbbek a céges karácsonyi partik alkalmával rendezett tombolajátékok, melynek nyereményei lehetnek termékek, szolgáltatások, vagy kizárólag ezekre váltható utalványok is.

Jó tudni, hogy a jogszerűen szervezett, a szerencsejáték szervezéséről szóló törvény 16. §-ába foglalt feltételeknek megfelelő tombolajáték nyereménye nem számít jövedelemnek. Fontos tisztában lenni a jogszabályi feltételekkel, mivel azok nem teljesülése esetén, a munkavállaló által megszerzett nyeremény a korábban már bemutatott módon, bérként adózik.

A tombolajáték nyeremény adómentességéhez az alábbi feltételeknek kell teljesülniük:

  • a sorsjegyet kizárólag a rendezvény helyszínén jelenlévők között árusítják;
  • a sorsolást a rendezvény helyszínén és annak ideje alatt tartják meg;
  • a kibocsátott sorsjegyek száma (az árusítani tervezett sorsjegyek összessége) az 5 ezer darabot vagy összértéke a 2 millió forintot nem haladja meg;
  • a nyeremények fogyasztói áron számított összértéke a kibocsátott sorsjegyek összes értékének 80 százalékát meghaladja;
  • a tombolajáték szervezését legalább 10 nappal a tombolajáték meghirdetése előtt be kell jelenteni a szerencsejáték-felügyeleti hatósághoz;
  • a sorsolás alatt át nem vett nyereményeket a rendezvény helyszínén és ideje alatt ismételten ki kell sorsolni mindaddig, amíg azokat a jelenlévő nyertes át nem veszi;
  • a sorsolási eseményről közjegyzői okiratot kell kiállítani, vagy a szerencsejáték-szervező a sorsolást az általa kijelölt, a sorsolás lebonyolításáért felelős, legalább háromtagú sorsolási bizottság részvételével bonyolítja le, amely a sorsolás lebonyolításáról jegyzőkönyvet vesz fel;
  • a szerencsejáték szervező végelszámolást készít és azt a szerencsejáték-felügyeleti hatóságnak megküldi – írják.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkaidőkeret 5+2

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Előző évről áthozott szabadság

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Netatörvény

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink