adozona.hu
Háború miatt elúszott előleg
//adozona.hu/szamvitel/eloleg_ukran_partner_haboru_veszteseg_behaj_W58MXW
Háború miatt elúszott előleg
„Egyik ügyfelem egy ukrán üzleti kapcsolata miatt korábban kb. 30 millió forintnak megfelelő összegű előleget utalt át partnerének. A partner gyára azonban a jelenleg folyó háborúban megsemmisült, így valószínűsíthetően sem az előleget, sem a termékeket nem fogja meg-, illetve visszakapni. Ebben az esetben mi a teendő?” – kérdezte olvasónk. Nagy Norbert adószakértő válaszolt.
A számviteli törvény (Sztv.) 65. § (7) bekezdése alapján a mérlegben behajthatatlan követelést nem lehet kimutatni. A részben vagy egészében behajthatatlan követelést legkésőbb a mérlegkészítéskor – a mérlegkészítés időpontjában rendelkezésre álló információk alapján – az üzleti év hitelezési veszteségeként le kell írni.
Az Sztv. 3. § (4) 10. pontja felsorolja azokat az eseteket, amelyek közül, ha bármelyik teljesül, úgy a követelés behajthatatlannak minősül. Az e) pont alapján ide tartozik az a követelés is, amelyet eredményesen nem lehet érvényesíteni, amelynél a fizetési meghagyásos eljárással, a végrehajtással kapcsolatos költségek nincsenek arányban a követelés várhatóan behajtható összegével (a fizetési meghagyásos eljárás, a végrehajtás veszteséget eredményez vagy növeli a veszteséget), amelynél az adós nem lelhető fel, mert a megadott címen nem található és a felkutatása „igazoltan” nem járt eredménnyel.
A követelés behajtásával kapcsolatban felmerülő költség lehet a végrehajtással kapcsolatos költség (például végrehajtó díja, az ügyvédi díj, eljárási illetékek, közjegyzői díjak). Ha a felmerülő költségek az előzetes kalkuláció alapján meghaladják a behajtással elérhető összeget, úgy a követelés behajthatatlanság jogcímén leírható. A külföldi követelés érvényesítésével kapcsolatos költségeket számszerűsíteni kellene, például információt kérni ügyvédtől az eljárás során várható kiadásokról, illetve a várható megtérülésről.
Ha az adott társaság a hivatalos címén nem lelhető fel, úgy szükséges beszerezni valamilyen külföldi hatósági igazolást, hogy az adós a nyilvántartás szerinti székhelyén nem található meg.
Hozzászólások (0)