Végelszámolás indítható-e tulajdonosokkal szemben fennálló követeléssel?

  • adozona.hu

Egy társasági adó hatálya alatt álló kft.-nek magánszemély tulajdonosaival szemben a jegyzett tőkét el nem érő követelése van. A kft. elhatározta a jogutód nélküli megszűnését egyszerűsített végelszámolással. Elindítható-e a végelszámolás a tulajdonosokkal szemben fennálló követeléssel? – kérdezte olvasónk. Pölöskei Pálné adószakértő válaszolt.

Olvasónk a következő kérdésekre kérte szakértőnk válaszát:

– Tulajdonosokkal szemben fennálló követeléssel a végelszámolás elindítható-e?
– A végelszámolás befejezéskori adózott eredmény megállapítása során figyelembe vehetem-e az addig nyilvántartott elhatárolható veszteségeket az adózás előtti eredmény 50 százalékáig?
– Az így kialakult adózott eredménnyel növelt eredménytartalékot a vállalkozásból kivont jövedelem szabályai szerint kell-e elszámolni?
– A tulajdonosokkal szembeni követelést a vagyonfelosztási javaslatban a jegyzett tőkével szembeállíthatom-e?

Szakértőnk válasza:

A tulajdonosokkal (és kívül állókkal) szemben fennálló követelés (ha nem minősül behajthatatlannak) nem akadálya a végelszámolásnak. (A mérlegben behajthatatlan követelést az Szt. 65. § (7) bekezdése szerint nem lehet kimutatni. A részben vagy egészben behajthatatlan követelést legkésőbb a mérlegkészítéskor – a mérlegkészítés időpontjában rendelkezésre álló információk alapján – az üzleti év hitelezési veszteségeként le kell írni.

A Tao 17. paragrafusa szerint elhatárolt veszteségnek minősülő összeg a végelszámolás időszakát lezáró beszámoló alapján megállapítandó társaságiadó-alapnál is érvényesíthető, az elhatárolt veszteség felhasználására vonatkozó előírások szerint.

A vállalkozásból kivont jövedelem a végelszámolás vagyonfelosztási javaslata alapján az Szja tv. 68. paragrafusában foglaltak szerint megállapított jövedelem, amelynek kiadása a 72/2006. kormányrendelet 8. § (2) bekezdése és a Ctv. 112. paragrafusának (3) bekezdése szerint akkor kezdhető meg, ha a gazdálkodó törlésére vonatkozó végzést a cégbíróság meghozta.

Lehet azonban osztalékról is dönteni a végelszámolást lezáró beszámolóban, ez esetben ez az összeg tagokkal szembeni kötelezettségként szerepel. A magánszemély adófizetési kötelezettsége azonban azonos akár osztalék, akár vállalkozásból kivont jövedelem alapján történik a vagyon kiadása. A vagyonkiadás könyvelése:

Az eredménytartalék és tőketartalék megszüntetése – előjelétől függően – a jegyzett tőkével szemben. Például: T 412 és 413 – K 411 De fordítva is lehet, ha negatív az eredménytartalék.

Az alapítókkal szembeni kötelezettség átvezetése a jegyzett tőke terhére: T 411 – K 479

Vagyonfelosztás szerint kiadott pénzeszköz a tulajdonosoknak T 47 Kötelezettség – K 3 Pénzeszközök

Vagyonfelosztás szerint kiadott nem pénzeszköz a tulajdonosoknak Sztv. általános szabályai szerint bevétel és ráfordítás is elszámolandó (annak ellenére, hogy a megszűnt cégnek már nincs beszámolókészítési kötelezettsége)

T 8 Ráfordítások – K 1–3 Eszközök T 3 Követelés – K 9 Bevételek T 47 Kötelezettség – K 3 Követelés

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfaregisztrált adóalany és az ügyfélkapu+

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 december
H K Sze Cs P Sz V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink