Számviteli zárás: a kiegészítő melléklet fogós kérdései

  • Sinka Júlia okleveles adószakértő, számviteli tanácsadó

Az év végéhez közeledve már készülnek a cégek a számviteli zárásra. Marginálisnak tűnhet, de a kiegészítő melléklet összeállítására is lehet, érdemes felkészülni. Ennek apropóján összegyűjtöttünk néhány érdekes, a gyakorlatban is előforduló esetet.

A kiegészítő mellékletnek tartalmaznia kell minden olyan gazdasági társaság nevét és székhelyét, amely a mellékletet készítő vállalkozónak társult vállalkozása, bemutatva külön-külön azok saját tőkéjét, jegyzett tőkéjét, tartalékait, a birtokolt részesedés arányát, a legutolsó üzleti év adózott eredményét (a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (Szt.) 89. § (1) bekezdése c) pont).

A számviteli törvény értelmezésében társult vállalkozás az a – konszolidálásba teljeskörűen be nem vont – gazdasági társaság, ahol az anyavállalat vagy a konszolidálásba bevont leányvállalata 20 százalékot meghaladó (jelentős) tulajdoni részesedéssel rendelkezik, és mértékadó befolyást gyakorol a gazdasági társaság üzleti és pénzügyi politikájára.

A kiegészítő mellékelt összeállítása során felmerülhet néhány fontos, a fenti előírás gyakorlati értelmezését érintő kérdés:

– melyik üzleti év saját tőkéjét kell bemutatni: a tárgyévre vonatkozót, vagy a már beszámolóval lezárt (tárgyévet megelőző) évben kimutatott tőkét, illetve

– az adózott eredmény kapcsán melyik évet kell a „legutolsó üzleti évnek” tekinteni, továbbá

– az előzőek tükrében, mit kell értenünk a „tartalékai” kifejezés alatt?

A társult vállalkozások konszolidálása kapcsán az Szt. 130. § (8) bekezdése kimondja, hogy összevont (konszolidált) beszámoló készítése esetén a társult vállalkozás részesedésének értékelésekor minden esetben a rendelkezésre álló legutolsó beszámolót kell alapul venni.

Megjelent az Adózóna új kiadványa! Tippek könyvviteli zárlathoz – számviteli esettanulmányok

Ez a rendelkezés a mérvadó a kiegészítő melléklet – azaz jelen esetben a 89. § (1) bekezdés c) pontját érintően – is: a saját tőkével kapcsolatos adatokat a rendelkezésre álló legutolsó beszámolót figyelembe véve kell szerepeltetni.

Tartalék alatt a társult vállalkozás (és a konszolidált beszámoló) kapcsán is – az előzőek szerinti időpontra megállapított – tőketartalékot, az eredménytartalékot, a lekötött tartalékot, az értékhelyesbítés értékelési tartalékát és a valós értékelés értékelési tartalékát kell érteni.

A kiegészítő mellékletben a társaság által a tárgyévben foglalkoztatott munkavállalók átlagos statisztikai állományi létszámát is meg kell adni. Ez nem tűnik különösebb kihívásnak, mégis azzá válhat, ha a társaság többféle tevékenységet is folytat úgy, hogy egyes munkavállalók részmunkaidőben több munkakört is betöltenek. Így lesz egy dolgozóból, kettő, esetleg három? Vagy mégsem?

OLVASA TOVÁBB cikkünket, amelyben példán keresztül részletes választ adunk erre a kérdésre, valamint ismertetjük a civilszervezeteknek adott támogatásra, az értékhelyesbítésére vonatkozó előírásokat!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozás

Pölöskei Pálné

adószakértő

Pénznyeremény

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 október
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink