hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Céltartalék: mire és mennyit képezzünk? Példával

  • Sinka Júlia, adószakértő, mérlegképes könyvelő

Közeleg az év vége, így már most érdemes megvizsgálni, volt-e a cégnek olyan ügylete, amellyel kapcsolatban céltartalékot kell vagy lehetséges képeznie. Fontos kérdés, hogy milyen összegben határozza meg ennek összegét.

Az óvatosság számviteli alapelvéből következik, hogy a tárgyévi eredmény meghatározása során a céltartalék képzésével kell figyelembe venni az előrelátható kockázatokat és a feltételezhetően bekövetkező veszteséget akkor is, ha ezek az információk az üzleti év mérlegfordulónapja és a mérlegkészítés időpontja között váltak ismertté.

Fontos, hogy a céltartalékképzést nem lehet elhalasztani a következő évre vagy évekre azért, mert a tárgyévben „nem tenne jót” az adózás előtti eredménynek. E kötelezettség ugyanis független az adott év eredményétől, így a céltartalékot akkor is meg kell képezni, ha az adott üzleti év eredménye veszteséges, vagy éppen e tétellel válik azzá. Kivételt jelent, azaz mentesülhet a társaság a várható kötelezettségeket érintően a céltartalékképzés alól, ha az a szükséges fedezetet más módon biztosította.

Olvassa el az Adózóna „Egyszerűsített végelszámolás – összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat”, „Muszáj, vagy csak lehet? Könyvvizsgálati kötelezettség 2021-ben” és „Mérlegfordulónap megváltoztatása: mutatjuk mikor és hogyan lehetséges” című írását!

A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (számviteli törvény) a céltartalékképzés kötelező esetköreinek meghatározásán túlmenően, arra is lehetőséget ad, hogy a vállalkozó saját döntése alapján is céltartalékot képezzen. Eszerint, az adózás előtti eredmény terhére – a valós eredmény megállapítása érdekében a szükséges mértékben – céltartalék képezhető az olyan várható, jelentős és időszakonként ismétlődő jövőbeni költségekre (különösen a fenntartási, az átszervezési költségekre, a környezetvédelemmel kapcsolatos költségekre), amelyekről a mérlegfordulónapon feltételezhető vagy bizonyos, hogy a jövőben felmerülnek, de összegük vagy felmerülésük időpontja még bizonytalan és nem sorolhatók a passzív időbeli elhatárolások közé. A szokásos üzleti tevékenység rendszeresen és folyamatosan felmerülő költségeire azonban nem képezhető céltartalék.

A számviteli törvény szerint tehát céltartalékot olyan kötelmekre kell képezni, amelyek valószínű vagy bizonyos, hogy fennállnak, de összegük vagy esedékességük időpontja még bizonytalan.

A törvényi meghatározásból kiindulva, először azt kell eldöntenünk, hogy egyáltalán, milyen információkra van szükségünk ahhoz, hogy a céltartalékképzés tényéről és mértékéről döntést hozhassunk:

  • a céltartalékképzésnek valamely gazdasági eseményhez kell kapcsolódnia, amely
  • lezárult vagy elkezdődött a tárgyévben, és
  • emiatt a vállalkozót a jövőben valamilyen fizetési kötelezettség terheli majd.

Ha az adott fizetési kötelezettségnek az összege és az esedékessége ismert lenne, akkor azt a várható kötelezettségek helyett, a tényleges kötelezettségek között kellene könyvelnie a cégnek. Ez utóbbi esetben a céltartalékképzési kötelezettség fel sem merülne, hiszen ez a jogintézmény pontosan arra szolgál, hogy az üzleti év végén, az eszközök és források értékelésének keretében az összegében vagy esedékességében – esetleg mindkettőben – bizonytalan kötelezettségre a társaság felkészüljön, vagyis előre „félretegye” a kötelezettség rendezéséhez várhatóan szükséges összeget.

Az is előfordulhat, hogy a szóban forgó kötelezettség ténylegesen fel sem merül, például azért, mert egy peres ügyben a vállalkozót az előzetes várakozásokkal szemben, mégsem marasztalják el, és ezért nem keletkezik fizetési kötelezettsége sem az esettel kapcsolatban. Viszont a tényében bizonytalan (bár nagyon valószínű) kötelezettségekre is céltartalékot kell képezni.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja példán is szemléltetve, hogy a várható kötelezettségekre az óvatosság elve mentén hogyan becsüljük meg a céltartalék összegét, illetve milyen segítséget kaphatunk ennek megítélésében!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink