hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egyszerűsített végelszámolás – összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat

  • adozona.hu

Egy betéti társaság egyszerűsített végelszámolásba kezd. Mire kell figyelni, milyen adóbevallási kötelezettségekkel kell számolni? Olvasói kérdésre Antretter Erzsébet a Niveus Consulting Group igazgatója, adószakértője válaszolt.

A kérdés részletesen így hangzik: egy betéti társaság egyszerűsített végelszámolást határozott el. Van 100 ezer forint jegyzett tőkéje, 12 millió forint tőketartaléka és -11 millió forint eredménytartaléka. A saját tőke így összesen 1 millió 100 ezer forint. A saját tőkét 2 évvel korábban 95 ezer forint sajáttőke-emeléssel és 11 millió 905 ezer forint készpénzben történő tőketartalék-befizetéssel rendezte. Egyéb forrása nincs, az eszközök között 1 millió 100 ezer forint készpénze van. Kérdésem, hogy az egyszerűsített végelszámolásnál a végelszámolás miatt milyen adókötelezettsége keletkezik?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

A pontos válaszhoz az eset összes körülményének ismerete lenne szükséges, így általánosságban az alábbiakról tájékoztatom.

Általános szabályok

A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény 11. § (10) bekezdés alapján üzleti év a vállalkozó végelszámolása esetén az előző üzleti év mérlegfordulónapját követő naptól a felszámolás, a végelszámolás, illetve kényszertörlési eljárása kezdő időpontját megelőző napig – mint mérlegfordulónapig – terjedő időszak.

Az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény 53. § (1) bekezdés alapján a végelszámolás alatt álló adózók a tevékenységüket lezáró adóbevallást – a végelszámolás kezdő időpontját megelőző nappal – a végelszámolás kezdő időpontját követő 30 napon belül, a záró adóbevallást a végelszámolást lezáró beszámoló letétbe helyezésére és közzétételére előírt határidőben, a közzétételre való megküldéssel egyidejűleg, illetve a cégbejegyzésre nem kötelezett, de a végelszámolás szabályai szerint megszűnő adózók a végelszámolást lezáró beszámoló elkészítésének (elfogadásának) napját követő munkanapon kötelesek benyújtani. A tevékenységet lezáró adóbevallás és a végelszámolást lezáró adóbevallás közötti időszakról törvény eltérő rendelkezése hiányában e törvény általános rendelkezései szerint kell az adóbevallási kötelezettséget teljesíteni. 

Olvassa el az Adózóna „Adományozás és adózás – ezekre figyeljen az adomány átadása kapcsán!”, „A nap kérdése: hogyan lehet értékesíteni alanyi adómentesként a még áfásként beszerzett termékeket?” és „Ezek miatt indít leggyakrabban jogkövetési vizsgálatot a NAV” című írását!

A tevékenységet, illetve a végelszámolást lezáró adóbevallással egyidejűleg teljesíteni kell a tevékenységet, illetve a végelszámolást lezáró adóbevallás időszakát megelőző azon időszakokra vonatkozó adóbevallási kötelezettségeket is, amelyek teljesítésének határideje a tevékenységet, illetve a végelszámolást lezáró adóbevallás benyújtásakor még nem járt le.

A ’71-es bevallást kell benyújtani a társasági adóról, a hitelintézeti járadék kötelezettségről, a csekély összegű (de minimis) támogatásokról, az innovációs járulékról, a szakképzési hozzájárulás különbözetéről, az energiaellátók jövedelemadójáról valamint a hitelintézeti különadóról (természetesen ezek közül azon adónemekről, amelyeknek a bt. kötelezettje).

Ezen kívül általánosságban elmondható, hogy a végelszámolással kapcsolatban is ugyanazokon a bevallási nyomtatványokon kell teljesítenie az adókötelezettségét az adózónak, mintha az általános szabályok szerint „működő” adózó lenne

Általános forgalmi adó

Attól függetlenül, hogy a mérlegben nem jelennek meg, a bt. rendelkezhet 0-ra leírt eszközökkel. Amennyiben végelszámolás esetén a végelszámolónak nem sikerül mindent értékesíteni, akkor a tulajdonosok dönthetnek úgy, hogy azokat felosztják egymás között.

Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (Áfa tv.) 11. § (2) d) pont alapján ellenérték fejében teljesített értékesítésnek minősül megszűnéskor, ha olyan termék van még az adóalanynál, amelyet beszerzéskor adólevonási jog illetett meg. A megszűnés időpontja a végelszámolás befejezésének napja, ezért a záró áfabevallásban ezt az adókötelezettséget szerepeltetni kell. A záró beszámolóban és a vagyonfelosztási javaslatban kimutatott olyan eszközök után, amelyekre korábban adólevonási joga volt a cégnek, a megszűnéskor áfafizetési kötelezettség keletkezik. A fizetendő áfa alapja a termék beszerzési ára lesz, vagy a teljesítéskor megállapított előállítási érték (Áfa tv. 68. §).

A végelszámolás záró bevallásában a negatív adót akkor is visszaigényelheti a cég, ha az nem éri el a rá vonatkozó visszaigényelhetőségi összeghatárt, mert az áfa-visszaigénylés szempontjából önálló jogcím a jogutód nélküli megszűnés.

Személyi jövedelemadó és egyéb közterhek

A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja tv.) 68. § (1) bekezdés alapján jövedelem lesz végelszámolásnál a jogutód nélküli megszűnés után a tagnak a társas vállalkozás vagyonából szerzett bevételből az a rész, amely meghaladja az értékpapír megszerzésére fordított érték és a társas vállalkozás kötelezettségeiből a tagra jutó rész együttes összegét. Az adózás miatt a jövedelem megállapítása a következő:

  • a bevételt a vagyonfelosztási javaslat szerint kell megállapítani,
  • a kötelezettségek miatt teljesített kiadásokat költségként el lehet számolni,
  • az értékpapír megszerzésére fordított összeget az árfolyamnyereségből származó jövedelemre alkalmazott szabályok alapján kell megállapítani.

A vagyontárgyakat csak a cégbírósági törlés után lehet kiadni a tulajdonosoknak. Azonban ezt az időpontot nem lehet a jövedelem megszerzése időpontjának tekinteni, mert ekkor az adókötelezettségeket már nem tudná a társaság teljesíteni. Ezért a jövedelemszerzés időpontja végelszámolás esetén az utolsó üzleti évről készített mérleg, zárómérleg mérlegfordulónapja. Az szja-t a bt. állapítja meg, vallja be, és fizeti meg.

A szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény 1. § (5) a) pontja alapján a vállalkozásból kivont jövedelem után a 2021. évben 15,5 százalék, míg 2022-ben 13 százalékos mértékű adót kell fizetni. Utóbbi összege ugyanakkor maximálva van, a szochót addig kell megfizetni, amíg a magánszemély alábbi jövedelmei összesen egy adott évben el nem érik a tárgyévben minimálbér összegének 24-szeresét:

  • bérjövedelem,
  • ingatlan bérbeadásból származó jövedelem és minden más, az Szja tv. szerint összevont adóalapba tartozó adó (adóelőleg) alap számításnál figyelembe vett jövedelem;
  • osztalék;
  • árfolyamnyereségből származó jövedelem;
  • vállalkozásból kivont jövedelem;
  • értékpapír-kölcsönzésből származó jövedelem.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink