hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Szabad az út az adózási információk előtt Magyarország és az USA között

  • adozona.hu

Általános vita keretében megtárgyalta az Országgyűlés a magyar kormány és az Amerikai Egyesült Államok kormánya között a nemzetközi adóügyi megfelelés előmozdításáról és a FATCA szabályozás végrehajtásáról szóló megállapodás kihirdetéséről, valamint az ezzel összefüggő egyes törvények módosításáról szóló javaslatot.

Orbán Gábor államtitkár expozéjában kiemelte: 2014 februárjában kötöttek megállapodást a nemzetközi adóügyi megfelelés fejlesztéséről. Magyarország a térségbeli tagállamok közül elsőként írta alá a megállapodást. Az egyezmény által lehetőség nyílik arra, hogy a két állam adóhatósága automatikusan információkat cseréljen ki egymással. Fő célként az adóelkerülés elleni küzdelmet, a nemzetközi adóügyi megfelelés előmozdítását jelölte meg.

A FACTA szabályozás aláírása igen jelentősen befolyásolja hazánk piaci megítélését, enélkül a befektetői piacon bizonytalanság lenne, Magyarország érdekei jelentősen sérülnének – hangsúlyozta az államtitkár. A megállapodás révén biztosítható az adóügyi átláthatóság növelése, a magyar pénz- és tőkepiac versenyképességének megőrzése, s elkerülhetővé válik, hogy július 1-jétől a magyar szereplők felé fizetett amerikai forrású jövedelmek 30 százalékát visszatartsák az Egyesült Államokban. A javaslat többek között az adó- és egyéb közterhekkel összefüggő törvényt is módosítja.

Az előterjesztést az MSZP is támogatja. Tóth Bertalan, a párt vezérszónoka leszögezte: a parlamenti pártok között nem lehet vita, hogy a nemzetközi adócsalás visszaszorítása és elkerülése érdekében szükség van ilyen megállapodásra. Felhívta ugyanakkor a figyelmet: bár a kormány részletesen kifejti az indokokat, de maradt egy kiskapu. Az adóhatóságok nem adnak információt bizonyos pénzügyi számlákról. Példaként említette azt, ha egy amerikai állampolgár stabilitási számlát nyit. Szerinte ezen akár illegális jövedelmeket is el lehet helyezni, amelyek aztán öt év múlva legálissá válnak.

Az LMP is támogatja az egyezményt – közölte Schiffer András frakcióvezető. Felevetett viszont a kérdést: Magyarország miért nem köt hasonló viszonossági megállapodásokat, miért nem érdeke, hogy ha a külföldi számlához nem ad valaki hozzáférést, akkor a bevétel 30 százalékát visszatartsa?

Orbán Gábor az elhangzottakra reagálva azt mondta, a világ adóügyi együttműködése nem a forrásadóztatás irányába tart. Ehelyett sokkal inkább az a tendencia bontakozik ki, amelyik szorgalmazza, hogy a globális szintű információcserében minél többen vegyenek részt – tette hozzá. Mivel az általános vita megkezdéséig nem érkezett be módosító javaslat, ezért a törvényjavaslatról ma este dönt az Országgyűlés.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Társasház

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink