hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egy munkáltató – egy munkavállaló, több munkakör

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő

Gyakran vetődik fel a kérdés, hogy miként lehet eljárni, ha ugyanazon munkavállaló különféle feladatokat is ellát a munkáltató számára. A kérdés általában úgy merül fel, hogy létesíthető-e vele több munkaviszony vagy egy munkaviszony keretében szükséges a szabályozás. Emellett az is sokszor tisztázandó, hogy a munkaidőkorlátok ebben az esetben miként vehetők figyelembe. Az alábbiakban az NGM iránymutatása alapján ezeket igyekszünk körbejárni.

Egyre kevésbé értik meg a kérdéseket

A jogszabályok értelmezéséhez kapcsolódóan több esetben szükséges az illetékes minisztérium megkeresése, mivel az egyes jogszabályok, illetve azok bizonyos rendelkezései nehezen értelmezhetőek. Ilyen esetben rendszerint 3–4 hét alatt válasz is születik, mely azonban legfeljebb a kommentárt idézi fel, a feltett kérdésre nem nyújt tényleges választ. Sajnos sok esetben az is látható, hogy maga a kérdés sem érthető a minisztériumok számára. Az alábbiakban a több munkakörös kérdésre adott választ igyekszünk értelmezni.

Olvassa el az Adózóna „Szabadság számítása órában: a kérdés, amire az NGM sem adott egyértelmű választ”, „Amit a munkabérelőlegről tudni érdemes” és „Mire figyeljen a munkáltató az éjszakai munka elrendelése során?” című írását!

Ebből ered a több munkakör problematikája

Adódhatnak olyan helyzetek, amikor a munkavállaló a munkáltató számára teljesen eltérő jellegű feladatokat végez. Ilyen lehet a példa kedvéért az, amikor a műszaki szakember kertészeti feladatok elvégzésére is szerződik a munkáltatóval. Tegyük fel, hogy az adott feladat csak munkaviszony keretében látható el, mivel kötött a munkaidő, érvényesül az alá-, fölérendeltség és előírt a személyes munkavégzés is! Ebben az esetben a felek egy vagy több munkaszerződésben az adott feladatokat egymás között szabályozhatják, az azonban nem lényegtelen kérdés, hogy ilyenkor egymástól független jogviszonyok jönnek-e létre.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, milyen további problémákat vet fel a több munkakörös foglalkoztatás, mi is az a munkakör, mire van lehetősége a feleknek, illetve munkaviszony mellett megbízási/vállalkozási jogviszony is egyidejűleg fennállhat-e!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiküldetés nem saját gépjárművel

Lepsényi Mária

adószakértő

Magánszemély ingóságot értékesít

Lepsényi Mária

adószakértő

Egyéni vállalkozó, átalányadó

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 szeptember
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink