adozona.hu
A munkaadó is beszállhat a dolgozó rezsijébe otthoni munka elrendelése esetén
//adozona.hu/munkajog/otthoni_munka_home_office_rezsi_munkaltato__S6JPGQ
A munkaadó is beszállhat a dolgozó rezsijébe otthoni munka elrendelése esetén
Mivel a munkáltató köteles a munkavállalónak a munkaviszony teljesítésével felmerülő költségeket megtéríteni, ez az elrendelt otthoni munkavégzés miatt megnövekedett energiaszámlára is kiterjedhet abban az esetben, ha a dolgozó igazolni tudja a költségek indokoltságát, ám az összefüggés bizonyítása nem egyszerű – mutattak rá a Taylor Wessing nemzetközi ügyvédi iroda budapesti munkajogi szakértői csütörtökön az MTI-nek eljuttatott szakmai anyagukban.
Az elemzésben ismertették, hogy a távmunkavégzésről a munkaadó és a munkavállaló a munka törvénykönyve alapján a munkaszerződésben vagy annak egy módosításában köteles megállapodni, továbbá a költségtérítésről is külön meg kell egyezniük a feleknek.
Felidézték, hogy a személyi jövedelemadóról szóló törvény alapján a munkáltató a havi minimálbér 10 százalékáig adómentesen költségtérítést biztosíthat a távmunkásnak. Ha a távmunkára szóló megállapodás nem tartalmaz konkrét összeget, hanem a minimálbér mértékéhez kötött, akkor a munkáltató számára ez a költségtétel idén januárban 16 százalékkal havi 23 200 forintra nőtt – fűzték hozzá.
Az, hogy a munkavállaló saját döntése alapján válthat-e távmunkavégzésről irodaira – például, hogy csökkentse a fűtésszámláját – a távmunkavégzésre vonatkozó megállapodás előírásaitól függ – hangsúlyozták.
Jelezték, hogy a munkáltató évente 44 napig jogosult a munkavállalóját a munkaszerződéstől eltérő munkahelyen, így például annak otthonában foglalkoztatni; ezt meghaladóan a feleknek külön meg kell állapodniuk.
A jogszabály szerint a hideg évszakban biztosítandó léghőmérséklet szellemi munka esetén 20-22 fok, könnyű fizikai munka esetén 18-20 fok, közepesen nehéz fizikai munka esetén 14-18 fok, nehéz fizikai munka esetén pedig 12-14 fok. Ezt a képet árnyalja az állami intézmények nagy részére vonatkozó 18 fokos jelenlegi felső limit – írták.
Ha a várható napi középhőmérséklet a munkaidő felénél hosszabb időtartamban szabadtéri munkahelyen a 4 fokot vagy zárt téri munkahelyen a 10 fokot nem éri el, akkor az adott munkahely hidegnek minősül. Ebben az esetben óránként legalább 5, de legfeljebb 10 perces pihenőidőt kötelező beiktatni, valamint a munkavállalók részére 50 fokos teát kell biztosítani.
Végül arra is kitértek, hogy a munkavállalók megtagadhatják a munkavégzést a „munkahelyi egészségvédelmi és biztonsági jogszabályok szerinti hőmérsékleti értékek tartós és jelentős alulmúlása esetén”. Ha túl hideg van a dolgozó munkahelyén és ennek nem egy külső elháríthatatlan oka van, mint például egy általános áramkimaradás, hanem a munkáltató dönt úgy, hogy spórol a fűtésen vagy a munkáltató kazánja hibásodott meg, akkor a munkavállalónak erre az időszakra is jár munkabér – közölte az ügyvédi iroda az MTI-vel.
Hozzászólások (0)