adozona.hu
Milyen eszközökkel teheti rugalmassá a munkafeltételeket a munkáltató?
//adozona.hu/munkajog/munka_feltetel_rugalmas_munkaltato_ido_VQKQKH
Milyen eszközökkel teheti rugalmassá a munkafeltételeket a munkáltató?
A munkáltatók mind gyakrabban kényszerülnek arra, hogy a munkafeltételeket rugalmasabbá tegyék és ezzel alkalmazkodjanak a piaci változásokhoz. Cikkünkben ennek két fontos eszközét mutatjuk be.
Munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás
A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 53. §-a alapján a munkáltató jogosult a munkavállalót átmenetileg a munkaszerződéstől eltérő munkakörben, munkahelyen vagy más munkáltatónál foglalkoztatni. A munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás szólhat a munkaidő egy részére, vagy egészére is.
A munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás korlátja, hogy az így történő foglalkoztatás tartama naptári évenként összesen a negyvennégy beosztás szerinti munkanapot vagy háromszázötvenkét órát nem haladhatja meg. Ezt arányosan kell alkalmazni, ha a munkaviszony év közben kezdődött, határozott időre vagy az általánostól eltérő teljes napi vagy részmunkaidőre jött létre. A munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás várható tartamáról a munkavállalót tájékoztatni szükséges.
Megjelent! Az Mt. új szabályai – változások a munkajogban 2023. január 1-jétől – videó |
Az Mt. 57. §-a alapján a felek az Mt. 53. §-ának időtartamra vonatkozó szabályaitól megállapodással eltérhetnek. Ezzel összefüggésben azonban ügyelni kell arra, hogy az eltérés a munkavállaló hátrányára nem történhet. Az eltérés azonban nem feltétlenül sért munkavállalói érdeket, ezt azonban a feleknek célszerű írásban is rögzíteniük. A munkaszerződéstől eltérő átmeneti foglalkoztatás azonban írásba foglalás nélkül is érvényes (BH2020.216.).
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, melyből megismerheti, hogy munkáltatóként milyen korlátokra érdemes figyelni, továbbá azt, hogy a munkaidőkeret alkalmazása mire ad lehetőséget az Mt. szabályai szerint.
Hozzászólások (0)