hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egészségügyileg alkalmatlan munkavállaló: ki mondjon fel, jár-e neki végkielégítés?

  • dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd
1

A munkavállaló közel egy évig keresőképtelen volt gerincproblémái miatt. A munkába állás első napján a munkáltató soron kívüli munkaköri alkalmassági vizsgálatot kezdeményez, mely eredménye, hogy a dolgozó egyáltalán nem cipelhet. Ez pedig azt eredményezi, hogy az árufeltöltő munkakörben foglalkoztatott munkavállaló már nem alkalmas a munkaköre ellátására. A munkáltató azonban nem kíván neki felmondani, a munkavállaló pedig állásidőre járó díjazás megfizetését követeli. Hogyan oldható meg a fenti abszurd helyzet? Miként rendelkezik a hatályos szabályozás? Jár-e végkielégítés, ha a munkáltató mégis a felmondás mellett dönt?

A munkáltatót a foglalkoztatási kötelezettség a hatályos munkaszerződés szerinti munkakörre vonatkozóan terheli. Jelen esetben a munkavállaló egészségi okból eredően nem tud eleget tenni a munkaviszonyból ráháruló alapvető kötelezettségének: azaz a személyes munkavégzésnek. Tehát a munkáltató a foglalkoztatási kötelezettségét azért nem tudja teljesíteni, mert a dolgozó a munkaköre betöltésére egészségi okból nem alkalmas, azaz a foglalkoztatási kötelezettség hiánya a munkavállaló személyéhez köthető okból hiúsul meg, az nem a munkáltató oldalán merül fel. A munkáltató foglalkoztatná, de a munkavállaló a munkaköre ellátására alkalmatlan.

Olvassa el az Adózóna „Elhallgatta a sofőr, hogy bevonták a jogosítványát: lehet ez azonnali hatályú felmondás alapja?”, „Munkaügyi alkalmassági vizsgálat: megjelent a miniszteri rendelettervezet, mikor lesz kötelező” és a „Platformmunka: munkaviszony vagy sem? Hamarosan az EU is beszáll ennek értelmezésébe” című írását!

Mit tehet a munkáltató?

A munkáltatónak megnyílik a felmondási joga,
a dolgozó képességével összefüggő indokra hivatkozással megszüntetheti a munkaviszonyt. Erre azonban nem köteles, így a bevezető részben említett munkáltató hátra dőlve várhat a munkavállaló következő lépésére. Az Mt. 55. § (1) bekezdésének a) pontja szerint a munkavállaló mentesül rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól munkaköre ellátására egészségi okból való alkalmatlansága esetén annak időtartamára. A 146. §-ból pedig az következik, hogy díjazás sem jár az adott tartamra. Mindemellett a Kúria több eseti döntésében kifejtette, hogy a munkáltató a megváltozott munkaképességű, munkakörében nem foglalkoztatható munkavállalóval fennálló munkaviszony megszüntetésére nem köteles, a jogviszonyt fenntarthatja, ilyen esetben a jogviszony fizetés nélküli szabadságban történő megállapodás hiányában is szünetel (Mfv.II.10.620/1998/2., Mfv.I.10.850/2000/3.).

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mi a helyzet ilyen esetben munkáltatói, illetve munkavállalói oldalon, milyen megoldási javaslatok vannak a patthelyzet feloldására!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
HVG-A0C9-035E

https://adozona.hu/munkajog/egeszsegugyileg_alkalmatlan_munkavallalo_fe_5YN0DS?utm_source=adozona.hu
Tisztelt ügyvédnő!
Én egy 61 éves megváltozott munkaképességű dolgozó vagyok, és egy rehab cégnél dolgozom ahol vannak egészségesek is. A munkáltató párszor kötelezővé teszi a túlórát és ujjabban norma táblázat alapján dolgoztat minket Menyire teheti ezt meg és figyelembe kell vennie a oszi bizottság véleményét a munka kiosztásoknál?
Várom tisztelet teljes válaszát.

Sándor

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Cafeteria

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Globális minimumadó 2024-re

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink