adozona.hu
Egészségügyileg alkalmatlan munkavállaló: ki mondjon fel, jár-e neki végkielégítés?
//adozona.hu/munkajog/egeszsegugyileg_alkalmatlan_munkavallalo_fe_5YN0DS
Egészségügyileg alkalmatlan munkavállaló: ki mondjon fel, jár-e neki végkielégítés?
A munkavállaló közel egy évig keresőképtelen volt gerincproblémái miatt. A munkába állás első napján a munkáltató soron kívüli munkaköri alkalmassági vizsgálatot kezdeményez, mely eredménye, hogy a dolgozó egyáltalán nem cipelhet. Ez pedig azt eredményezi, hogy az árufeltöltő munkakörben foglalkoztatott munkavállaló már nem alkalmas a munkaköre ellátására. A munkáltató azonban nem kíván neki felmondani, a munkavállaló pedig állásidőre járó díjazás megfizetését követeli. Hogyan oldható meg a fenti abszurd helyzet? Miként rendelkezik a hatályos szabályozás? Jár-e végkielégítés, ha a munkáltató mégis a felmondás mellett dönt?
A munkáltatót a foglalkoztatási kötelezettség a hatályos munkaszerződés szerinti munkakörre vonatkozóan terheli. Jelen esetben a munkavállaló egészségi okból eredően nem tud eleget tenni a munkaviszonyból ráháruló alapvető kötelezettségének: azaz a személyes munkavégzésnek. Tehát a munkáltató a foglalkoztatási kötelezettségét azért nem tudja teljesíteni, mert a dolgozó a munkaköre betöltésére egészségi okból nem alkalmas, azaz a foglalkoztatási kötelezettség hiánya a munkavállaló személyéhez köthető okból hiúsul meg, az nem a munkáltató oldalán merül fel. A munkáltató foglalkoztatná, de a munkavállaló a munkaköre ellátására alkalmatlan.
Mit tehet a munkáltató?
A munkáltatónak megnyílik a felmondási joga, a dolgozó képességével összefüggő indokra hivatkozással megszüntetheti a munkaviszonyt. Erre azonban nem köteles, így a bevezető részben említett munkáltató hátra dőlve várhat a munkavállaló következő lépésére. Az Mt. 55. § (1) bekezdésének a) pontja szerint a munkavállaló mentesül rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól munkaköre ellátására egészségi okból való alkalmatlansága esetén annak időtartamára. A 146. §-ból pedig az következik, hogy díjazás sem jár az adott tartamra. Mindemellett a Kúria több eseti döntésében kifejtette, hogy a munkáltató a megváltozott munkaképességű, munkakörében nem foglalkoztatható munkavállalóval fennálló munkaviszony megszüntetésére nem köteles, a jogviszonyt fenntarthatja, ilyen esetben a jogviszony fizetés nélküli szabadságban történő megállapodás hiányában is szünetel (Mfv.II.10.620/1998/2., Mfv.I.10.850/2000/3.).
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mi a helyzet ilyen esetben munkáltatói, illetve munkavállalói oldalon, milyen megoldási javaslatok vannak a patthelyzet feloldására!
Hozzászólások (1)
https://adozona.hu/munkajog/egeszsegugyileg_alkalmatlan_munkavallalo_fe_5YN0DS?utm_source=adozona.hu
Tisztelt ügyvédnő!
Én egy 61 éves megváltozott munkaképességű dolgozó vagyok, és egy rehab cégnél dolgozom ahol vannak egészségesek is. A munkáltató párszor kötelezővé teszi a túlórát és ujjabban norma táblázat alapján dolgoztat minket Menyire teheti ezt meg és figyelembe kell vennie a oszi bizottság véleményét a munka kiosztásoknál?
Várom tisztelet teljes válaszát.
Sándor