hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Vendéglátás: képesítési követelmények és minimálbér

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

Közeleg a nyár, a vendéglátás főszezonja, ideje ezért áttekinteni, milyen szakképesítéssel rendelkező személyeket alkalmazhatunk ezen a területen, melyek a vonatkozó jogszabályok. Az a kérdés sem elhanyagolható, hogy a kötelező minimális díjazás mely szintje alkalmazandó ilyenkor.

A szabályozás meglehetősen nyakatekert. Kezdjük elsőnek azzal, hogy kinek is jár garantált bérminimum!

Jelentős a különbség a minimálbér és a garantált bérminimum között

A kötelező legkisebb munkabér és a garantált bérminimum megállapításáról szóló 430/2016. (XII. 15.) Korm. r. szerint a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló részére megállapított alapbér kötelező legkisebb összege (minimálbér) a teljes munkaidő teljesítése esetén 2017. január 1-jétől havibér alkalmazása esetén 127 500 forint, hetibér alkalmazása esetén 29 310 forint, napibér alkalmazása esetén 5870 forint, órabér alkalmazása esetén 733 forint.

Ettől eltérően a legalább középfokú iskolai végzettséget, illetve középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállaló garantált bérminimuma a teljes munkaidő teljesítése esetén 2017. január 1-jétől havibér alkalmazása esetén 161 000 forint, hetibér alkalmazása esetén 37 020 forint, napibér alkalmazása esetén 7410 forint, órabér alkalmazása esetén 926 forint.

Annak eldöntésénél, hogy a munkavállaló számára a kötelező legkisebb munkabér melyik szintje alkalmazandó, az alapul szolgáló kettős feltételrendszer vizsgálata szükséges.

Ezek a vizsgálandó feltételek vendéglátás területén is

Tekintettel arra, hogy a garantált bérminimum a minimálbér mértékét jelentősen meghaladja, illetve, hogy mindkét díjazástípus jelentősen emelkedett, valóban nem mindegy, hogy a kötelező legkisebb munkabér melyik szintjét kell a munkavállaló számára kifizetni.

Az emelt díjazás alapja az, hogy az adott munkakörhöz kapcsolódjon emelt szintű (szak)képesítési előírás (1), valamint, hogy azzal a munkavállaló ténylegesen is rendelkezzen (2) (ld. NGM/646/1/2017. számú állásfoglalás).

Amennyiben bármelyik feltétel nem érvényesül, a munkavállaló nem jogosult garantált bérminimumra, mivel az az "egyenlő munkáért egyenlő bért" elvét sértené.

A munka egyenértékűségének vizsgálatakor ugyanis az elvégzett munka természetét, minőségét, mennyiségét, a munkakörülményeket, a szükséges szakképzettséget, fizikai, szellemi erőfeszítést, tapasztalatot, felelősséget és a munkaerőpiaci viszonyokat kell figyelembe venni (EBH2011. 2343.).

Képesítési előírást egyrészt a 21/2010. (V. 14.) NFGM rendelet, egyéb ágazati jogszabály, kollektív szerződés, illetve a munkáltató gyakorlata állapíthatnak meg.

A képesítés szintje pedig a 150/2012. (VII. 6.) Korm. rendeletből állapítható meg. A jogszabály nem tartalmaz egyértelmű állásfoglalást arra nézve, hogy a középfokú képesítések mely szintjétől jogosult a munkavállaló garantált bérminimumra, azaz, hogy az már alsó középfokú képesítéstől illeti-e meg a munkavállalókat.

Ugyanakkor az a kérdés, hogy a szükséges (szak)képesítés milyen szintű, csak akkor vetődhet fel, ha létezik kötelező (szak)képesítési előírás.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, milyen könnyített feltételek érvényesülnek meleg, hideg ételek, cukrászati készítmények kiszolgálása esetén!

A teljes cikkhez előfizetőink illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzemi baleset

Széles Imre

tb-szakértő

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink