adozona.hu
Végrehajtás, letiltás: mit tehetnek a munkáltatók, hogy átláthassák a káoszt?
//adozona.hu/munkajog/Vegrehajtas_letiltas_mit_tehetnek_a_munkalt_A1XI2A
Végrehajtás, letiltás: mit tehetnek a munkáltatók, hogy átláthassák a káoszt?
Kérheti-e a munkáltató a végrehajtási határozatban szereplőktől az elszámolást a befolyt összegekről a végrehajtás időszakára vonatkozóan, és felfüggesztheti-e az átutalásokat, amíg meg nem kapja az elszámolást? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.
"Egyre gyakoribb a végrehajtás munkavállalókkal szemben, aminek a cégre nézve akár súlyos következményei is lehetnek. Tapasztalatom szerint meglehetősen nagy a káosz ezen a területen. Ugyanakkor a végrehajtást kérő, a végrehajtó iroda, vagy más szereplő részére átutalt összegekről nem kapunk elszámolást. Ha nem első vagyok a végrehajtást teljesítők között, akkor alig van olyan eset, amikor látom az előzményeket. Mind a végrehajtó irodának, mind a végrehajtást kérőnek kötelezettsége van elszámolni a végrehajtást teljesítővel szemben. Erre annál is inkább szükség lenne, mert ha jogtalanul vonok le a munkabérből, az megalapozhat egy kártérítési követelést a munkavállaló részéről. Kérdéseim: 1. Kérhetem-e a végrehajtási határozatban szereplőktől az elszámolást a befolyt összegekről a végrehajtás teljes eddig eltelt időszakára vonatkozóan? 2. Ha kérhetem, és nem teljesítik az elszámolást, felfüggeszthetem-e az átutalásokat addig, amíg az elszámolást meg nem kapom?"
Szakértőnk azzal kezdte válaszát, hogy részletes szabályozást nem talált, és "valóban vannak zűrzavaros helyzetek". A bírósági végrehajtási ügyvitelről és pénzkezelésről szóló 1/2002. IM rendelet 40. paragrafusa alapján a végrehajtási ügyről a feleknek, képviselőiknek és annak lehet felvilágosítást adni, aki a jogi érdekét az ügyben igazolta. A felvilágosításra jogosult személy – a költségek megtérítése fejében és az átvétel igazolása mellett – az iratokból másolatot kérhet. Felvilágosításra nem jogosult személynek, illetve a személyazonosság, képviseleti jogosultság igazolására, ellenőrzésére nem alkalmas úton – így különösen telefonon – egyedi végrehajtási ügyben felvilágosítás nem adható, azonban a felvilágosítást kérőt a végrehajtási eljárással kapcsolatos általános tájékoztatással – kérelmére – el kell látni.
Mindezek alapján, ha a munkáltató tudja igazolni jogi érdekét, arra tekintettel kötelező részére felvilágosítást adni. Ugyanakkor ez a kör nagyon szűk: kizárólag azokra az adatokra, információkra vonatkozhat, melyek a munkáltatót érintik. Szakértőnk álláspontja szerint arról, hogy pontosan kik a további jogosultak vagy kötelezettek, milyen összegszerűséggel stb., nem kaphat felvilágosítást a munkáltató, de az anonimizált tájékoztatáshoz van joga. Mindemellett a végrehajtó az, aki köteles figyelni a végrehajtások összhangjára, az egyes változások nyomon követésével. Az átutalások felfüggesztésére jelen helyzetben nincs lehetőség, annak nincs jogszabályi alapja. A munkáltató a részére okozott kárt (végrehajtó mulasztása, téves tájékoztatása stb.) a végrehajtó irodával/végrehajtást kérővel szemben közvetlenül érvényesítheti. Érdemes a munkavállaló közreműködését is kérni, hiszen részére ki kell adni a kérdéssel érintett adatokat.
Hozzászólások (0)