Újabb munkaszüneti napok jönnek: munkavégzés, bérpótlékok, fizetés napja

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő

Október 23-a szerdára, míg november 1. napja péntekre esik. A hétköznapra eső munkaszüneti napokra fontos munkajogi követelmények érvényesek.

Csak az végezhet munkát, akinek azt a törvény megengedi

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) konkrétan meghatározza, hogy munkaszüneti napon mely munkavállalók dolgozhatnak. Munkaszüneti napra rendes munkaidő akkor osztható be, ha a munkavállalót a rendeltetése folytán e napon is működő munkáltatónál vagy munkakörben, az idényjellegű, a megszakítás nélküli, társadalmi közszükségletet kielégítő, vagy külföldre történő szolgáltatás nyújtásához – a szolgáltatás jellegéből eredően – e napon szükséges munkavégzés, valamint külföldön történő munkavégzés keretében foglalkoztatják.

Munkaszüneti napon jellemzően annak a munkavállalónak rendelhető el rendkívüli munkaidő, aki egyébként munkaszüneti napon rendes munkaidőben is foglalkoztatható.

Bérpótlékok, távolléti díj

Munkaszüneti napon történő munkavégzés esetén minden esetben jár pótlék mindig jár a 100 százalékos mértékű munkaszüneti napi pótlék.

Az Mt. 146. § (1) bekezdésének (d) pontja szerint óra- vagy teljesítménybérezés esetén a napi munkaidő tartamára a munkavállaló számára távolléti díj jár, amennyiben az általános munkarend szerinti munkanapra eső munkaszüneti nap miatt csökken a teljesítendő munkaidő. Mivel mind október 23., mind november 1. napja általános munkarend szerinti munkanapok, így mindkét napra távolléti díj fizetendő a munkavállalónak függetlenül a munkavégzés tényétől vagy hiányától. Munkavégzés esetén pedig ezen felül jár a munkabér, illetve a munkaszüneti napi pótlék.

Munkaszüneti napra elrendelt rendkívüli munkaidőben történő munkavégzés esetén a munkavállalót 100 százalékos bérpótlék illeti meg, mely kompenzáló szabadidővel részben sem váltható meg. Annak azonban nincs akadálya, hogy a felek a vasárnapi és a munkaszüneti napi munkavégzésért járó bérpótlékot az alapbérbe beépítsék, ilyenkor külön bérpótlékot nem szükséges bérszámfejteni.

Bérfizetés napja

Végezetül, téves jogértelmezés, hogy ha a bérfizetési nap heti pihenőnapra (heti pihenőidőre) vagy munkaszüneti napra esik, akkor minden esetben legkésőbb az azt megelőző munkanapon kell kifizetni a munkabért. Ez kizárólag a készpénzben történő bérkifizetésre igaz, átutalásra nem. Az Mt. pedig 2023.01.01. napjától kezdődően akképpen szabályoz, hogy a munkabért a munkavállaló által megjelölt fizetési számlára utalással kell megfizetni. Csak a felek írásbeli megállapodása esetén lehet a munkabért készpénzben megfizetni.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
hirdetés
PODCAST

Kérdések és válaszok

Átalányadózás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 október
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink