hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Munkaidőkeret alkalmazása: rengeteg a jogsértés, mutatjuk, hogyan kerülhető el

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő

A foglalkoztatás-felügyeleti hatóság jelentései szerint az ellenőrzések során számos esetben találkoznak a munka- és pihenőidő szabályainak megsértésével, ezek között a munkaidőkeret szabályainak mellőzésével. Ennek a munkáltató számára is súlyos jogkövetkezményei lehetnek; cikkünkben összefoglaltuk a lényeges szabályokat.

A munkáltató határozza meg, hogy keretet alkalmaz-e vagy sem

A munkaidőkeret a rendes munkaidő mértékének az általános munkarendtől (hétfőtől péntekig, egyenletes elosztásban történő munkavégzés) eltérő beosztása. A munkáltató a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 93. paragrafusa alapján a munkavállaló által teljesítendő munkaidőt munkaidőkeretben is meghatározhatja. Fontos azonban, hogy ezt ne a munkaszerződésben tegye, ehhez ugyanis a munkavállaló hozzájárulása nem szükséges. Ha viszont a munkaidőkeret alkalmazását vagy annak hiányát mégis a munkaszerződés részévé teszi, a szabályok megváltoztatása csak közös megegyezéssel lehetséges.

Kapcsolódó cikkünk:
Minimálbér, garantált bérminimum: itt az NGM iránymutatása, kezdődik az egyeztetés

Így határozható meg a keret hossza

Ha a munkáltató úgy dönt, hogy munkaidőkeretet alkalmaz, elsőnek annak hosszáról kell döntenie. A munkaidőkeret tartama legfeljebb 4 hónap vagy 16 hét. A megszakítás nélküli, a több műszakos, valamint az idényjellegű tevékenység keretében, a készenléti jellegű, továbbá a 135. § (4) bekezdésében meghatározott utazó munkavállaló munkakörben foglalkoztatott munkavállaló esetében a munkaidőkeret tartama legfeljebb 6 hónap vagy 26 hét lehet. A munkaidőkeret tartama, ha azt objektív vagy műszaki vagy munkaszervezéssel kapcsolatos okok indokolják, kollektív szerződés rendelkezése szerint legfeljebb 36 hónap. Fontos, hogy a munkáltató gondosan ellenőrizze, hogy legfeljebb milyen tartamú munkaidőkeret elrendelésére jogosult. Ha nem megfelelően határozza meg az időtartamot, a jogviszonyt az általános munkarend szabályai szerint kell megítélni.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben ismertetjük a munkaidőkeret létrehozásának lépéseit, valamint az ily módon foglalkoztatottak munkabérére vonatkozó szabályokat!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Cafeteria

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Globális minimumadó 2024-re

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink