Minimálbér, garantált bérminimum: itt az NGM iránymutatása, kezdődik az egyeztetés

  • adozona.hu

A kötelező legkisebb munkabér és a garantált bérminimum összegének meghatározásakor a Központi Statisztikai Hivatal által a megelőző egy év rendelkezésre álló adatai alapján számított rendszeres bruttó átlagkereset 50 százaléka lehet a referenciaérték – derül ki a Nemzetgazdasági Minisztérium legfrissebb rendelettervezetéből.

Korábban több helyen lehetett olvasni, hallani arról, hogy a minimálbérnek hosszú távon el kell érnie legalább az átlagbér felét. Ezt a célt igen erősen képviseli a jogalkotó, ugyanis az éjszaka megjelent jogszabálytervezetbe is belefoglalták ezt a kikötést. A jelenlegi bérszintek alapján ez bruttó 301 100 forintos minimálbért eredményezne – írja elemzésében a Bankmonitor.

Az NGM-rendelet egyik célja, hogy egy európai parlamenti és tanácsi irányelvet átültessen a magyar gyakorlatba. A tervezetben ugyanakkor a minimálbér és bérminimum összegének meghatározására vonatkozó kitétel is szerepel, mely szerint:

„A kötelező legkisebb munkabér és a garantált bérminimum megfelelőségére vonatkozó értékeléshez használt indikatív referenciaérték, amelynek elérésére a kötelező legkisebb munkabér és a garantált bérminimum összegének megállapításakor törekedni kell, a Központi Statisztikai Hivatal által a megelőző egy év rendelkezésre álló adatai alapján számított rendszeres bruttó átlagkereset 50 százaléka”.

Ez alapján törekedni kell arra, hogy a minimálbér és bérminimum elérje az előző év adatai alapján a bruttó átlagkeresetnek legalább a felét.

Kapcsolódó cikkünk:
Kötelező egyeztetés sztrájk előtt: bármiféle eszmecsere megteszi a Kúria szerint

A KSH utoljára a 2024. júliusi átlagbért publikálta. Az akkori rendszeres, bónusz és egyéb juttatások nélküli bruttó átlagbér 602 200 Ft volt. Ennek a fele, 301 100 forint lehetne ezen számítás alapján a minimálbér alsó szintje. Ez a jelenlegi állapothoz képest 12,85%-os emelést jelentene. (Ez a szám nincs messze az NGM által korábban kalkulált 12 százalékos emeléstől.)

A tervezet szerint az elmúlt év adataiból kellene kiindulni. 2023. augusztus és 2024. július közötti bérátlag fele 288 617 forint lenne.

Érdekesség, hogy a minimálbér és a bérminimum értékének meghatározásához azonos küszöbértéket, referenciaszámot használ a jogszabály, ez arra enged következtetni, hogy középtávon a két bérszintet valóban összeolvasztanák. Erre azonban egy lépésben biztos, hogy nem lesz lehetőség, hiszen jelenleg igen jelentős a különbség a két bérszint között.

A jogszabály szövege alapján a fent leírt elv nem kötelező érvényű. A feleknek "csupán" törekedniük kell arra, hogy a minimálbér elérje az átlagbér felét.

A társadalmi egyeztetés során a véleményeket 2024. október 4-éig várja a minisztérium, a [email protected] e-mail címen.

Az NGM rendelettervezetét ITT olvashatja el.

 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Vagyonfelosztás ingatlan esetén

dr. Buzády Csongor, LL.M. (Berlin)

ügyvéd, vállalatfinanszírozási szakjogász

Buzády és Udvari Ügyvédi Iroda, partner

Egyéni vállalkozó költség elszámolása

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 szeptember
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink