hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Minimálbér, garantált bérminimum: itt az NGM iránymutatása, kezdődik az egyeztetés

  • adozona.hu

A kötelező legkisebb munkabér és a garantált bérminimum összegének meghatározásakor a Központi Statisztikai Hivatal által a megelőző egy év rendelkezésre álló adatai alapján számított rendszeres bruttó átlagkereset 50 százaléka lehet a referenciaérték – derül ki a Nemzetgazdasági Minisztérium legfrissebb rendelettervezetéből.

Korábban több helyen lehetett olvasni, hallani arról, hogy a minimálbérnek hosszú távon el kell érnie legalább az átlagbér felét. Ezt a célt igen erősen képviseli a jogalkotó, ugyanis az éjszaka megjelent jogszabálytervezetbe is belefoglalták ezt a kikötést. A jelenlegi bérszintek alapján ez bruttó 301 100 forintos minimálbért eredményezne – írja elemzésében a Bankmonitor.

Az NGM-rendelet egyik célja, hogy egy európai parlamenti és tanácsi irányelvet átültessen a magyar gyakorlatba. A tervezetben ugyanakkor a minimálbér és bérminimum összegének meghatározására vonatkozó kitétel is szerepel, mely szerint:

„A kötelező legkisebb munkabér és a garantált bérminimum megfelelőségére vonatkozó értékeléshez használt indikatív referenciaérték, amelynek elérésére a kötelező legkisebb munkabér és a garantált bérminimum összegének megállapításakor törekedni kell, a Központi Statisztikai Hivatal által a megelőző egy év rendelkezésre álló adatai alapján számított rendszeres bruttó átlagkereset 50 százaléka”.

Ez alapján törekedni kell arra, hogy a minimálbér és bérminimum elérje az előző év adatai alapján a bruttó átlagkeresetnek legalább a felét.

Kapcsolódó cikkünk:
Kötelező egyeztetés sztrájk előtt: bármiféle eszmecsere megteszi a Kúria szerint

A KSH utoljára a 2024. júliusi átlagbért publikálta. Az akkori rendszeres, bónusz és egyéb juttatások nélküli bruttó átlagbér 602 200 Ft volt. Ennek a fele, 301 100 forint lehetne ezen számítás alapján a minimálbér alsó szintje. Ez a jelenlegi állapothoz képest 12,85%-os emelést jelentene. (Ez a szám nincs messze az NGM által korábban kalkulált 12 százalékos emeléstől.)

A tervezet szerint az elmúlt év adataiból kellene kiindulni. 2023. augusztus és 2024. július közötti bérátlag fele 288 617 forint lenne.

Érdekesség, hogy a minimálbér és a bérminimum értékének meghatározásához azonos küszöbértéket, referenciaszámot használ a jogszabály, ez arra enged következtetni, hogy középtávon a két bérszintet valóban összeolvasztanák. Erre azonban egy lépésben biztos, hogy nem lesz lehetőség, hiszen jelenleg igen jelentős a különbség a két bérszint között.

A jogszabály szövege alapján a fent leírt elv nem kötelező érvényű. A feleknek "csupán" törekedniük kell arra, hogy a minimálbér elérje az átlagbér felét.

A társadalmi egyeztetés során a véleményeket 2024. október 4-éig várja a minisztérium, a kozigazgatasiegyeztetes@ngm.gov.hu e-mail címen.

Az NGM rendelettervezetét ITT olvashatja el.

 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Garanciális csere – import (áfa)

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Bérleti díj áfa-visszaigénylése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink