hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Munkaszerződés: amit feltétlenül írjon bele, és amit biztosan ne!

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

Sokszor merül fel a munkáltatók részéről a kérdés, hogy mit kell, illetve célszerű munkaszerződésben szabályozni. Bizonyos elemek nélkül ugyanis a munkaviszony létre sem jön. Más elemek munkaszerződésben történő feltüntetése nem kötelező ugyan, de hasznos. Olyan elemek is vannak azonban, amelyek feltüntetése kifejezetten hátrányos a munkáltatók számára. Végezetül pedig vannak olyan elemek is, melyeket egyszerűen szükségtelen munkaszerződésben szabályozni. Lássuk, mire kell különösen ügyelni.

A munkaszerződés kötelező elemei

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 45. paragrafusa alapján a munkaszerződésben a feleknek meg kell állapodniuk a munkavállaló alapbérében és a munkakörben. Ezeket az elemeket később, bizonyítás útján sem lehet pótolni.

Vannak olyan elemek is, melyek ugyan nem kötelezőek, de a gyakorlatban mégis annak tekinthetjük őket, mivel alapvető kérdésekre vonatkoznak, és eltérő megállapodás hiányában a törvényi rendelkezéseket kell alkalmazni. Célszerű így megállapodni a feleknek a munkavégzés helyében, mely ellenkező kikötés hiányában az a hely, ahol a munkavállaló munkáját szokás szerint végzi. A munkaviszony tartamát hasonlóképpen célszerű meghatározni, ennek hiányában az határozatlan időtartamra jön létre. Emellett a napi munkaidőben is szükséges megállapodni, mely fő szabály szerint napi 8 óra kivéve, ha a felek eltérően állapodnak meg. Végezetül készenléti jellegű munkakör esetén azt is rögzíteni kell, hogy a napi munkaidő 12 óra, a beosztás szerinti napi munkaidő 24 óra, a beosztás szerinti heti munkaidő pedig 72 óra is lehet.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük, mit ajánlott még munkaszerződésben rögzíteni, és mi az, amiről soha nem érdemes benne rendelkezni.

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szk. tartós bérlet áfa 2025.01.01-jétől

Nagy Norbert

adószakértő

KIVA-alapot növevő tétel

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 december
H K Sze Cs P Sz V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink