hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Minimálbér-emelés: így látja a kormány a megállapodást

  • MTI

A munkavállalóknak és a munkáltatóknak is biztonságot, kiszámíthatóságot jelent a hároméves bérmegállapodást - hangsúlyozta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára az M1 aktuális csatorna ma reggeli műsorában.

Czomba Sándor úgy fogalmazott: a megállapodás mutatja, hogy "hová tartunk és mit szeretnénk elérni".

Az aláírt hároméves bérmegállapodás alapján a következő három évben a minimálbér 9, 13 és 14 százalékkal, a garantált bérminimum pedig jövőre 7 százalékkal emelkedik; az államtitkár szerint ez vállalható kompromisszum. A kormány jövőre 3,4 százalékos GDP-növekedéssel és 3,2 százalékos inflációval számol, így dinamikus lesz a bérnövekedés – jelezte.

A kormány továbbra is tartani szeretné, hogy 2027-re a minimálbér elérje az akkori rendszeres bruttó átlagkereset ötven százalékát, 2028 januárjában pedig 400 ezer forint körül legyen, ami megvalósítható – közölte Czomba Sándor.

Az államtitkár kifejtette, hogy a minimálbér közvetlenül 211 ezer embert érint, de ennél sokkal nagyobb hatása van, mert tolja felfelé a fölötte lévő béreket. Ugyanakkor ez a jelentős bérdinamika nem tartható fenn a termelékenység javulása nélkül, a vállalatoknak fel kell készülniük arra, hogy a következő időszakban növeljék a hatékonyságukat – emelte ki.

Kapcsolódó cikkünk: Minimálbér-emelés – milyen hatással lesz a vállalkozásokra?

Czomba Sándor felhívta a figyelmet arra, hogy a kormány a bérmegállapodás biztosítása érdekében segíti a munkáltatókat, egyebek mellett a Demján Sándor Program keretében, valamint a hazai kis- és középvállalkozások fejlődését, növekedését támogató egyéb lehetőségekkel. Azoknak a cégeknek, amelyek minimálbéren foglalkoztatnak munkavállalókat, a következő három évben "csúsztatva" kell majd fizetniük a szociális hozzájárulási adót – tette hozzá.

Czomba Sándor a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában egyebek mellett jelezte azt is: hagytak esélyt arra, hogy szükség esetén újratárgyalják a megállapodást. Semmiképpen nem szeretnék a bérek dinamikáját úgy növelni, hogy az az elbocsátások kockázatával járjon – hangsúlyozta.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Elektromos személygépkocsi

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Brazil szolgáltatás elszámolása itthon

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink