adozona.hu
Így lehet és kell módosítani a munkaszerződést
//adozona.hu/munkajog/Igy_lehet_modositani_a_munkaszerzodest_DJZBI6
Így lehet és kell módosítani a munkaszerződést
Számos körülmény miatt szükség lehet a munkaszerződés módosítására. Ilyen lehet például a gazdasági válság következtében szükségessé váló munkaidő-csökkentés vagy éppen a munkaidő emelése, illetve a bérezés változtatása. Ez utóbbi a gyermekgondozási szabadságból visszatérő munkavállalók vonatkozásában mindenképpen felmerülő szempont. Cikkünkben a munkaszerződés módosításának lehetséges, illetve kötelező eseteit mutatjuk be.
A munkaerő-piacon fellépő problémák esetében (lásd koronavírus-járvány, gazdasági válság) költségoptimalizálási célból rutinszerűen nyúlnak a munkáltatók a munkaidő-csökkentés lehetőségéhez. Ezzel összefüggésben fontos arra rámutatni, hogy a felek a munkaszerződést néhány kivételtől eltekintve kizárólag közös megegyezéssel módosíthatják. A munkaszerződés módosítására pedig a megkötésére vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni, azaz ez esetben sem mellőzhető az írásbeliség.
A közös megegyezéssel történő munkaszerződés-módosítás akkor is szükséges, ha a változás egyébként a munkavállalóra kedvező (például alapbér emelése). Ezen szabályokból eredően a munkavállaló nem köteles teljesíteni a munkáltató utasítását, amennyiben az egyoldalú munkaszerződésmódosításból (például a munkavégzési hely módosítása) ered (BH2002.686). Az egyoldalú munkaszerződés-módosítással szemben a munka törvénykönyve (Mt.) 287. paragrafus (1) bekezdésének (a) pontja alapján a munkavállaló a munkáltatói jognyilatkozat közlésétől számított 30 napon belül élhet keresettel.
Bizonyos esetekben a közös megegyezés sem jelent megoldást a munkáltató számára. Amennyiben ugyanis a munkaszerződés módosítása munkaviszonyra vonatkozó szabályba ütközik, a módosítás semmisnek minősül. A felek így például nem állapodhatnak meg a minimális munkabér mértékét el nem érő díjazásban. Az sem jogszerű, hogy a felek a határozatlan idejű jogviszonyt azért alakítsák határozott idejűvé, hogy a munkáltató mentesüljön a felmondási tilalmak, végkielégítés, felmondási idő szabályai alól (BH1996.399).
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, mely esetekben kötelező módosítani a munkaszerződést, s milyen következményei lehetnek annak, ha azt nem foglalják írásba!
Hozzászólások (0)