Fizetés nélküli szabadság: mikor, milyen feltételek mellett köteles engedélyezni a munkáltató?

  • dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd

Vannak esetek, amikor a munkáltató köteles engedélyezni a fizetés nélküli szabadságot a munkavállaló számára, más alkalommal a szabad mérlegelésén múlik. Utóbbi keretein belül egyre több példa akad a modern munkahelyi kultúrában elterjedt sabbatical iránti kérelemre is. Milyen feltételek mellett, mettől meddig vehető igénybe a fizetés nélküli szabadság? Milyen hatással van a munkában töltött időre?

Az anyának és apának: a gyermek gondozása céljából

A munkavállalónak a gyermeke gondozása céljából a harmadik életévének betöltéséig alanyi jogon jár a fizetés nélküli szabadság. Ezt a munkáltató a dolgozó kérésének megfelelő időpontban köteles kiadni azzal, hogy a munkavállaló erre vonatkozó igényét legalább 15 nappal korábban írásban köteles bejelenteni. Megszüntetni is kizárólag a munkavállaló nyilatkozata alapján van lehetőség. A fizetés nélküli szabadság a munkavállaló által megjelölt időpontban, de legkorábban a szabadság megszüntetésére irányuló jognyilatkozat közlésétől számított 30. napon szűnik meg. Ezen túlmenően a munkavállalónak a gyermeke személyes gondozása érdekében fizetés nélküli szabadság jár a gyermek 10. életéve betöltéséig a gyes folyósításának tartama alatt. A jogosultság alanya a munkavállaló, azaz mind az apa, mind az anya igénybe veheti, akár egyidejűleg is.

A gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság tartama alatt a munkavállaló védettséget élvez, így a munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyát. Bár kevesek engedhetik meg maguknak, de ha úgy alakulna, hogy a fizetés nélküli szabadságot az anya és az apa is igénybe veszi, a felmondási védelem kizárólag az anyát illeti meg.

A fizetés nélküli szabadsággal kapcsolatos korábbi írásokat az Adózóna oldalán itt olvashatja el!

A törvény a fizetés nélküli szabadságnak a maximális tartamát határozza meg, ezt azonban nem köteles a munkavállaló kihasználni. Éppen ezért írja elő a legalább 30 nappal korábban történő bejelentési kötelezettséget a munkába állás tekintetében. Tehát ha a kismama a gyermeke 3 éves kora előtt munkába kíván állni, erre irányuló igényét legalább 30 nappal korábban köteles jelezni a munkáltató felé. Ilyen esetben a munkáltató 60 napon belül köteles kiadni a felhalmozódott szabadságot. Ezen szabályok azt a célt szolgálják, hogy a munkáltató felkészülhessen a hosszabb ideje távollévő munkavállaló munkába állítására.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megismerheti a sabbatical mint hosszabb fizetés nélküli szabadság szabályait, a hozzátartozó ápolása, önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés céljából igénybe vehető fizetés nélküli szabadságra vonatkozó munkáltatói kötelezettségeket, valamint azt, hogy a fizetés nélküli szabadság hogyan hat például a végkielégítésre, felmondási időre.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Elektromos személygépkocsi

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Brazil szolgáltatás elszámolása itthon

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink