adozona.hu
Fizetés nélküli szabadság: mikor, milyen feltételek mellett köteles engedélyezni a munkáltató?
//adozona.hu/munkajog/Fizetes_nelkuli_szabadsag_sabbatical_munkal_ZVF7Q3
Fizetés nélküli szabadság: mikor, milyen feltételek mellett köteles engedélyezni a munkáltató?
Vannak esetek, amikor a munkáltató köteles engedélyezni a fizetés nélküli szabadságot a munkavállaló számára, más alkalommal a szabad mérlegelésén múlik. Utóbbi keretein belül egyre több példa akad a modern munkahelyi kultúrában elterjedt sabbatical iránti kérelemre is. Milyen feltételek mellett, mettől meddig vehető igénybe a fizetés nélküli szabadság? Milyen hatással van a munkában töltött időre?
Az anyának és apának: a gyermek gondozása céljából
A munkavállalónak a gyermeke gondozása céljából a harmadik életévének betöltéséig alanyi jogon jár a fizetés nélküli szabadság. Ezt a munkáltató a dolgozó kérésének megfelelő időpontban köteles kiadni azzal, hogy a munkavállaló erre vonatkozó igényét legalább 15 nappal korábban írásban köteles bejelenteni. Megszüntetni is kizárólag a munkavállaló nyilatkozata alapján van lehetőség. A fizetés nélküli szabadság a munkavállaló által megjelölt időpontban, de legkorábban a szabadság megszüntetésére irányuló jognyilatkozat közlésétől számított 30. napon szűnik meg. Ezen túlmenően a munkavállalónak a gyermeke személyes gondozása érdekében fizetés nélküli szabadság jár a gyermek 10. életéve betöltéséig a gyes folyósításának tartama alatt. A jogosultság alanya a munkavállaló, azaz mind az apa, mind az anya igénybe veheti, akár egyidejűleg is.
A gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság tartama alatt a munkavállaló védettséget élvez, így a munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyát. Bár kevesek engedhetik meg maguknak, de ha úgy alakulna, hogy a fizetés nélküli szabadságot az anya és az apa is igénybe veszi, a felmondási védelem kizárólag az anyát illeti meg.
A fizetés nélküli szabadsággal kapcsolatos korábbi írásokat az Adózóna oldalán itt olvashatja el! |
A törvény a fizetés nélküli szabadságnak a maximális tartamát határozza meg, ezt azonban nem köteles a munkavállaló kihasználni. Éppen ezért írja elő a legalább 30 nappal korábban történő bejelentési kötelezettséget a munkába állás tekintetében. Tehát ha a kismama a gyermeke 3 éves kora előtt munkába kíván állni, erre irányuló igényét legalább 30 nappal korábban köteles jelezni a munkáltató felé. Ilyen esetben a munkáltató 60 napon belül köteles kiadni a felhalmozódott szabadságot. Ezen szabályok azt a célt szolgálják, hogy a munkáltató felkészülhessen a hosszabb ideje távollévő munkavállaló munkába állítására.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megismerheti a sabbatical mint hosszabb fizetés nélküli szabadság szabályait, a hozzátartozó ápolása, önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés céljából igénybe vehető fizetés nélküli szabadságra vonatkozó munkáltatói kötelezettségeket, valamint azt, hogy a fizetés nélküli szabadság hogyan hat például a végkielégítésre, felmondási időre.
Hozzászólások (0)