hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Felmondás táppénzen lévő munkavállalónak

  • dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd

A táppénzen lévő munkavállaló betegen fekszik otthon, amikor csenget a postás, és átadja részére a munkáltató levelét. A munkavállaló megdöbbenve olvassa, miszerint „az Ön munkaviszonyát felmondással megszüntetem”. Jogszerű volt a munkáltató eljárása? Mikor szűnik meg a munkaviszony? Hatályosul-e a felmondás, ha a postai kézbesítés napjával a háziorvos keresőképtelen állományba veszi a munkavállalót?

A mai napig él sokakban az a tévhit, hogy a keresőképtelenség megmenti a munkavállalót a felmondástól. A korábban hatályos, régi Mt. (1992. évi XXII. törvény) alapján a keresőképtelen munkavállaló munkaviszonyát valóban tilos volt megszüntetni. Így a munkáltatók tartottak attól, nehogy kitudódjon a felmondás szándéka, és a munkavállaló még a közlést megelőzően „beteget jelentsen”.

Ezzel szemben a hatályos szabályok szerint a felmondás közölhető a betegség miatti keresőképtelenség, a beteg gyermek ápolása címén fennálló keresőképtelenség, illetve a hozzátartozó otthoni gondozása céljából kapott fizetés nélküli szabadság idején is, azonban a felmondási idő csak ezek elteltével kezdődhet el (betegség esetén legkésőbb a betegszabadság lejártát követő egy év múltával). Az így közölt felmondás esetén a munkáltató számára nem ismert, hogy mikor ér véget a tilalmi időszak (mikor lesz újra keresőképes a munkavállaló), ezért a felmondásban nem tudja megjelölni sem a felmondási idő kezdetét, sem annak végét, csak annyit tud közölni, hogy a felmondás idő a tilalom eltelte után kezdődik.

AJÁNLJUK FIGYELMÉBE kapcsolódó cikkünket is! Munkáltatói felmondás: kockázatos a postázás, tértivevénnyel is bizonytalan, hogy célba ér-e – egy Kúria-döntés tanulságai

Ezen felmondási idő kezdetére vonatkozó szabályok csoportos létszámcsökkentés esetén akkor alkalmazhatók, ha a fenti körülmények a csoportos létszámcsökkentésre vonatkozó munkáltatói döntésről adott tájékoztatás időpontjában fennállnak. A tájékoztatást a munkáltató a felmondás közlését megelőzően 30 nappal köteles a munkavállalónak megadni.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben egy iránymutató Kúria-döntésben foglaltakon keresztül vázoljuk a felmondás közlésének időpontjára vonatkozó tudnivalókat!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink