hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Tévhitek a munkahelyen az egyenlő bánásmódról és a diszkriminációról

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

Rendre visszaköszön a munkavállalók munkaügyi perekben benyújtott keresetében az egyenlő bánásmód követelményének sérelmére hivatkozás, az azonban sok esetben egyáltalán nem megalapozott. Cikkünkben tisztázunk néhány tipikus munkavállalói félreértést.

Az egyenlő bánásmódra vonatkozó rendelkezések a munkaviszonyban is alapvető követelményként érvényesülnek. A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 12. paragrafusa ennek megfelelően rögzíti, hogy az egyenlő bánásmód követelményére vonatkozó rendelkezéseket a munkaviszonyban be kell tartani.

A szabályozás a munkáltatókat több szempontból is hátrányosan érinti. Az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség biztosításáról szóló 2003. évi CXXV. törvény (Ebktv.) bevezeti az úgynevezett osztott bizonyítást, mely a kimentési bizonyítás előterjesztését a munkáltató nyakába varrja. Másrészt pedig az Mt. 83. paragrafus (1) bekezdésének (a) pontja kimondja, hogy amennyiben a felmondás az egyenlő bánásmód követelményébe ütközik, a munkavállaló munkaviszonyát kérelmére helyre kell állítani, s ez nem mellőzhető.

Tekintettel a kedvező bizonyítási szabályokra, illetve arra, hogy a munkaviszony helyreállítása kivételes a hatályos szabályozásban, így nem véletlen, hogy számos munkavállalói keresetben az egyenlő bánásmód követelményének a sérelme visszaköszön, érdemes néhány tipikus munkavállalói félreértést tisztázni.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben konkrét jogeseteken keresztül mutatjuk be, mikor sérti meg a munkáltató az egyenlő bánásmód követelményét, és mikor hivatkozik erre alaptalanul a munkavállaló. 

A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink