3 találat a(z) védett tulajdonság cimkére
Munkába járás: lehet-e egyes munkavállalóknak 18, másoknak 24, illetve 30 forint/km támogatást adni? Cikk
Megteheti-e a munkáltató, hogy munkavállalóinak nem egyformán ad költségtérítést munkába járáshoz? Megoldható-e szabályosan, hogy valaki 18 forintot, mások pedig 24 vagy 30 forintot kapnak kilométerenként? Olvasói kérdésre dr. ifj. Magyar Attila a Magyar-Hajós-Dobos Ügyvédi Iroda ügyvédje válaszolt.
Mobbing vs. munkahelyi zaklatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az Egyenlő Bánásmód Hatóságnak 2 éve megjelent egy, a munkahelyi zaklatással foglalkozó kiadványa. Ebben arról ír, hogy a munkahelyi zaklatás nem azonos a mobbinggal, mert utóbbinál a zaklatás oka nem az áldozat védett tulajdonsága + ebből eredően az, hogy mobbing esetén nem fordul meg a bizonyítási teher. Elméletben ezt értem, de a gyakorlati részét nehezen. Védett tulajdonságra bármikor lehet hivatkozni (például. nő vagy férfi az illető), és azt, hogy hátrány érte, bizonyíthatja. Ez esetben úgy tudom, már a munkáltató feladata bizonyítani, hogy a védett tulajdonságnak és a hátránynak nincs köze egymáshoz. Tehát, ha jól sejtem, ha már van védett tulajdonság, a munkavállalónak egyszerűbb erre hivatkozni, mint mobbingra. Továbbá emiatt azt szeretném kérdezni, hogy védett tulajdonságra milyen körben lehet hivatkozni? Azonos szervezeti egységen belül? Azonos telephelyen belül? Mi történik akkor, ha van 2 azonos nemű munkavállaló és csak egyiküket éri hátrány? Akkor is lehet védett tulajdonságra hivatkozni, vagy akkor már marad a mobbingra hivatkozás akkor is, ha a zaklatás formái között vannak az áldozat nemére utaló megjegyzések is? Ha jól érzékelem, mobbingra akkor érdemes hivatkozni, ha nincs védett tulajdonság, az viszont általában van... Tehát a védett tulajdonságon túl mi az elhatárolás gyakorlati alapja? Segítségét köszönöm!
Tévhitek a munkahelyen az egyenlő bánásmódról és a diszkriminációról Cikk
Rendre visszaköszön a munkavállalók munkaügyi perekben benyújtott keresetében az egyenlő bánásmód követelményének sérelmére hivatkozás, az azonban sok esetben egyáltalán nem megalapozott. Cikkünkben tisztázunk néhány tipikus munkavállalói félreértést.