hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Amikor kikövetelhető a karácsonyi jutalom, és amikor nem

  • dr. Hajdu-Dudás Mária

Karácsony alkalmából sok munkáltató részesíti jutalomban dolgozóit. A jutalom olyan anyagi juttatás, amelyről a munkáltató mérlegelési jogkörében eljárva dönt. Bár a munka törvénykönyvében nincsenek erre vonatkozó szabályok, a gyakorlatban elterjedt, a bíróságok által meghatározott keretek között.

A munkáltató jutalommal díjazhatja a kiemelkedő vagy rendkívüli munkateljesítményt, a példamutató magatartást, a megbízhatóságot, a rendszeres megfelelő munkavégzést, de dönthet úgy is, hogy például a karácsonyi ünnepekre tekintettel részesíti anyagi juttatásban a munkavállalókat. Mivel teljes mértékben diszkrecionális jogkörében dönthet róla, a jutalomra alanyi jogosultság nem szerezhető. A bírói gyakorlat szerint általában azon az alapon sem igényelhető jutalom, hogy a munkavállaló munkatársa abban részesült (LB M. törv. II. 10.327/1976.).

Lényeges, hogy nem kötelező feltételekhez kötni, szemben a prémiummal, mely meghatározott teljesítmény elérése esetére előre kitűzött munkabér, célja, hogy ösztönözzön olyan teljesítmény elérésére, amelyet az alapbér nem, vagy nem kellően tud elismerni.

Egy munkajogi perben (LB Mfv. II. 10.594/1999.) a jutalmat a munkáltató az öregségi vagy rokkantsági nyugdíjba vonuláshoz kötötte. A Kúria megállapította az igény jogosságát, miután a jogosultság feltétele a munkaviszony megszűnése esetén az öregségi vagy rokkantsági nyugdíjjogosultság megszerzése volt.

Szintén a bírói gyakorlat alakította ki azt a szabályt, miszerint ha a munkáltató az egyértelműen és feltételekhez kötött jutalom kifizetését nem a feltételek teljesítésének hiánya miatt, hanem más indokkal tagadja meg, a munkavállaló jogszerűen tarthat igényt a visszatartott jutalomra (MD I.315.).

A munkáltató a jutalomkeret szétosztásánál differenciálhat, azonban az egyenlő bánásmód követelményét meg kell tartania, mely bizonyítása egyértelműen a munkáltatót terheli (BH 2008.250.).

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, mikor kötelező adni jutalmat, és mikor nem!
A teljes cikkhez előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink