adozona.hu
A nap kérdése: kell-e szakképesítés kiegészítő tevékenységhez?
//adozona.hu/munkajog/A_nap_kerdese_kelle_szakkepesites_kiegeszit_PCESQ5
A nap kérdése: kell-e szakképesítés kiegészítő tevékenységhez?
Szükség van-e szakképesítésre ahhoz, hogy egy tanácsadó cég bútorgyártással is foglalkozzon? – kérdezte az Adózóna olvasója. Dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.
A kérdés konkrétan így szólt: "Több éve tanácsadással foglalkozó kft.-ben tevékenységbővítés céljából felvettük az egyéb bútor gyártását, amelynek keretén belül kiegészítő tevékenységként asztalosipari termékek (kézműves bútorok) gyártásával szeretnénk foglalkozni. Kérdés, hogy ehhez szükséges-e bármiféle szakképesítés."
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
Az egyes ipari és kereskedelmi tevékenységek gyakorlásához szükséges képesítésekről, valamint egyes műszaki szabályozási tárgyú miniszteri rendeletek módosításáról szóló 34/2021. ITM rendelet 1. mellékletét kell megvizsgálni. 2021. szeptember 1. napjától ugyanis ez az ITM rendelet lényegesen módosította azt, hogy mely munkakörök betöltése, tevékenységek végzése van képesítéshez kötve.
Számos esetben megszűnt a képesítési követelmény, így például az élelmiszer-értékesítés, hús-, hentesáru- és halértékesítés, étrend-kiegészítők és gyógynövények értékesítése, kozmetikai termék és háztartási-vegyi cikk értékesítése, jármű és járműalkatrész értékesítése, kertészeti cikk értékesítése, gépek, gépi berendezések, épületgépészeti berendezések és villamossági cikkek értékesítése stb. esetén.
A válasz attól függ, hogy a folytatni kívánt tevékenység megfelel-e az alábbi 32. és 67. pontban foglaltaknak. Ha nem, akkor nincs szükség szakképzettségre, ellenkező esetben van.
A melléklet 32. pontja szerint a fényezési, pácolási eljárások végzése, lakkszóró-, lakköntőgépek kezelése; famegmunkáló gépeken faipari termékek előállítása; faaljzatok, alapépítmények készítése; faipari tömegcikkek készítése; bútorok, nyílászárók, burkolatok, belsőépítészeti munkák készítése; fából, ipari, lakberendezési, iparművészeti, háztartási cikkek, dísztárgyak és egyéb esztergályozással előállítható cikkek készítése; műbútornak minősülő berendezések készítése, helyreállítása tevékenységek folytatásához „asztalos (asztalosipari szerelő, famegmunkáló), bútorműves, műbútorasztalos szakképzettség” szükséges.
Az esetleg még szóba jöhető 67. pont szerint mobil és beépített bútorok, mozgó alkatrészek, falburkolatok, válaszfalak, nyílászáró szerkezetek szerelése, javítása, cseréje tevékenység elvégzéséhez „asztalos (asztalosipari szerelő, famegmunkáló), bútorműves, műbútorasztalos” szakképesítésre van szükség.
Mindkét esetben igaz, hogy ha nem önálló tevékenység végzésére kerül sor, akkor a vállalkozáson belül a tevékenységvégzés szakmai felügyeletét az önálló tevékenység végzésére jogosító szakmával, képesítéssel vagy végzettséggel rendelkező személy biztosítja.
Hozzászólások (0)