hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Hiteladósok: segítségre lesz szükség, ötletel a bankszövetség

  • MTI

Aktívan dolgozik a Magyar Bankszövetség az önhibájukon kívül bajba került, hitellel rendelkező családok és vállalatok pénzügyi helyzetének stabilizálásán, folyamatosan vizsgálja a leginkább sújtott ágazatok és vállalkozások helyzetét, a munkahelymentő pénzügyi megoldási lehetőségeket – közölte a szervezet.

Finanszírozási szempontból vannak olyan területek, ahol elkerülhetetlen bizonyos hiteltörlesztési moratórium kihirdetése, más területeken egyéb ismert adósvédelmi eszközök használatát veszik számba. Ezek a stabilizáló lépések elősegítik a krízisidőszakon való túljutást, egyúttal a veszélyhelyzetet követően megalapozhatják a gazdaság minél gyorsabb megerősödését – mutat rá a Bankszövetség.

Hangsúlyozzák: a bankszektor minden körülmények között biztosítja a folyamatos rendelkezésre állást, az üzletmenet folytonosságát, a digitális szolgáltatások elérhetőségét és a készpénzforgalmat a gazdaság vérkeringésének fenntartásához. Ugyanakkor számításba kell venni, hogy a bankszektor úgy készül a gazdaságmentő lépésekre, hogy közben maga is óriási kihívás előtt áll, az ügyfélkör gazdasági nehézségei a bankok mérlegében is hatványozottan és veszteséget eredményezően fognak megjelenni.

A Magyar Bankszövetség eljuttatta gazdaságvédő javaslatcsomagját az illetékes kormányzati egységhez, és minden releváns egyeztetésen magas szinten, döntőképes vezetőkkel képviseli a szektort.

E mellett továbbra is szakmai ajánlások kiadásával kívánja segíteni a pénzügyi szektor és az ügyfelek felkészülését, és a veszélyhelyzet hatásainak enyhítését. A szervezet a kormányzati operatív törzs intézkedéscsomagjait követve, szorosan együttműködik a pénzügyi akciócsoporttal és a gazdasági újraindítási akciócsoporttal, valamint a Magyar Nemzeti Bankkal – írják.

A lakáshiteleseknek is szükségük lesz segítségre

A koronavírus okozta válság azokat a lakáshitellel rendelkezőket fogja érinteni, akik számára munkahelyük elvesztése vagy csökkenő jövedelmük miatt problémát jelent a havi törlesztőrészlet befizetése; az ő megsegítésükre átmeneti lépésekre lesz szükség, ilyen lehet például a néhány hónapra szóló fizetési moratórium bevezetése – véli a Bankmonitor.hu.

Elemzésükben rámutatnak, hogy a jelenlegi válsághelyzet jelentősen eltér a 2008-as válságtól. Egyelőre úgy tűnik, hogy most csak pár hónapra állhat le a gazdasági élet, ami ugyan súlyos következményekkel járhat az emberek keresőképességére, de ezt követően a vállalatok működése normalizálódhat, így a munkavállalók jövedelemszerző és ezzel párhuzamosan hiteltörlesztési képessége is helyreállhat. Nagy valószínűséggel a hitelfelvevőknek rövid időszakban lesz csak szükségük segítségre.

Magyarországon a hitelezésből adódó problémákat a Magyar Nemzeti Bank (MNB) is felismerte, hiszen az MNB felszólította a bankokat, hogy a "rendkívüli helyzetre való tekintettel alkalmazzanak a vállalatok esetén törlesztési moratóriumot". A Bankmonitor.hu ugyanakkor megjegyezte, hogy a lakáshitelt felvett magánszemélyek ebből a bejelentésből még ne vonják le azt a következtetést, hogy ez a lehetőség számukra is adott lesz. Ezért tegyenek meg mindent, hogy havi fizetési kötelezettségeiket teljesíteni tudják.

Ha a lakáshiteleseknél is bevezetik a fizetési moratóriumot, akkor az érintetteknek fontos tudni, hogy a fizetési kötelezettség felfüggesztéséből nem következik a hitel teljes vagy részleges elengedése. Alapesetben a fizetési moratórium idejével a hitel futamideje megnő, ráadásul ez az időszak jellemzően nem kamatmentes, azaz a kamatok a nyilvántartott tartozást is megnövelik, ami egyet jelent a havi törlesztőrészlet emelkedésével is.

A Bankmonitor.hu számításai szerint, ha egy család lakáshitelének havi törlesztőrészlete jelenleg 131 991 forint, miután 20 millió forintos lakáshitelt vettek fel 5 százalékos fix kamattal, amelyből a még nyilvántartott tartozás meghaladja a 17 millió forintot, akkor 4 hónap fizetési moratóriumot követően a törlesztőrészlet 1,7 százalékkal 134 205 forintra emelkedik majd.

A Bankmonitor.hu elemzése szerint a hitelezés körül kialakult problémákat Európa több országában is érzékelik, a kihívásra adott válaszok azonban egyediek. Példaként Olaszországot említették, ahol felfüggesztik a karanténnal érintett területeken a lakáshitel szerződésekből adódó havi törlesztési kötelezettséget. Angliában pedig a Royal Bank of Scotland jelentette be, hogy nem kormányzati nyomásra, hanem saját hatáskörű döntés alapján a fizetési nehézségekkel küzdő adósok számára 3 hónapos moratóriumot ajánl.

A járványügyi helyzettel összefüggő cikkeinket ITT olvashatja el.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink