hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így változnak a foglalkoztatási szabályok a veszélyhelyzet alatt és után

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

Új, a 2020. május 28-án, a 125. számú Magyar Közlönyben kihirdetett rendelkezések alapján változnak a közfoglalkoztatás szabályai, a veszélyhelyzet kapcsán született Mt.-módosítások további sorsáról pedig törvényjavaslat született (benne egy, a 24 havi munkaidőkeretet lehetővé tevő új szabállyal). A javaslat eltér a béren kívüli juttatásokra vonatkozó korábbi előírásoktól is. Ezen területeket mutatjuk be az alábbiakban.

A veszélyhelyzet alatt a kormányzat több ízben hozzányúlt a foglalkoztatási szabályokhoz. Több alkalommal változott a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.), valamint az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló 2010. évi LXXV. törvény (Efo. tv.).

Az Adózóna járványügyi helyzettel összefüggő korábbi cikkeit itt olvashatja el!

A változások, melyek a munkáltatók mozgásterének bővítését célozták, tovább folytatódnak. Módosulnak a közfoglalkoztatás szabályai, az Mt.-módosítások további sorsáról pedig a T/10748. számú törvényjavaslat rendelkezik. Utóbbi változtat a béren kívüli juttatások szabályain is. 

Közfoglalkoztatás: a közvetlen lakókörnyezet rendezetlen állapota kizáró okká válik

A közfoglalkoztatás a válságkezelés egyik eszköze lehet. Bizonyos munkaerőpiaci csoportok számára ugyanis a versenyszférában történő, piaci alapú elhelyezkedés problémát jelenthet, így elsősorban ezen álláskereső réteg foglalkoztatásához kíván hozzájárulni ez a foglalkoztatási mód. A közfoglalkoztatás szabályai ezzel egyidejűleg bizonyos jogpolitikai célokhoz is eszközül szolgálnak. E célok elérését a jogalkotó részvételi feltételekként határozza meg, melyek nem teljesülése esetén a közfoglalkoztatásban való részvétel kizárt.

A közfoglalkoztatásról és a közfoglalkoztatáshoz kapcsolódó, valamint egyéb törvények módosításáról szóló 2011. évi CVI. törvény 1. § (4a) bekezdése azon esetköröket szabályozza, melyek megvalósulása esetén az álláskeresőt a közfoglalkoztatásból 3 hónapos időtartamra ki kell zárni. Ilyen kizáró feltételt képez például az, ha az álláskeresőt a tanköteles gyermekének mulasztása miatt jogerősen elmarasztalták.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, milyen egyéb kizáró feltételeket írnak elő az új rendelkezések, valamint, hogy mit tartalmaz a fenti törvényjavaslat a veszélyhelyzet kapcsán született Mt.-módosítások további sorsáról!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kondipark adóvonzata

Nagy Norbert

adószakértő

Adószámos magánszemély

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink