hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Érdemes minél előbb benyújtani a kiegészített szja-bevallási tervezetet

  • MTI

Csütörtökig 130 ezren igényelték vissza az szja-bevallásukban az adó-visszatérítést, az érintettek összességében 40 milliárd forint kiutalását kérték – tájékoztatta az MTI-t Tállai András.

A Pénzügyminisztérium parlamenti ügyekért felelős államtitkára hangsúlyozta, hogy a gyermeket nevelő szülők, valamint a 2021-ben még várandós édesanyák és a velük közös háztartásban élő házastársuk mellett a rokkantsági járadékban részesülőknek, illetve a családi pótlékra saját jogon jogosultaknak is jár az adó-visszatérítés.  
    
Több mint 33 ezren részesülnek rokkantsági járadékban, és csaknem ugyanennyien jogosultak saját jogon családi pótlékra – ismertette Tállai András. Mint mondta: az érintettek jellemzően automatikusan, már február 14-ig megkapták az adó-visszatérítés összegét, hiszen a Magyar Államkincstárnál, illetve az adóhivatalnál az ehhez szükséges adatok rendelkezésre álltak. 
    
Fontos, hogy még a február 14-ig kézhez kapott összegen felül is járhat vissza adó, például azoknak, akik tavaly a munkabér mellett ingatlan-bérbeadásból is szereztek jövedelmet – jegyezte meg az államtitkár. Hozzátette, hogy sokszor nem az ellátásra jogosult, hanem a vele közös háztartásban élő hozzátartozó veszi igénybe a családi adókedvezményt, így az adó-visszatérítés összege is neki jár. 
    
Ha a visszatérítés összegét februárban nem kapta meg automatikusan a hozzátartozó, akkor ahhoz legegyszerűbben a bevallási tervezet kiegészítésével juthat hozzá. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal a bevallás kiajánlásával nemcsak adminisztrációs terhet vesz le az érintettek válláról, hanem felgyorsította, gyakorlatilag megfelezte a kiutalási határidőt is, így már akár a bevallás beérkezésétől számított két héten belül ki is utalhatja a pénzt – hangsúlyozta az államtitkár.
    
A gyermeket nevelő szülők, a várandós édesanyák, a rokkantsági járadékban részesülők, illetve saját jogon családi pótlékra jogosultak február 14-ig automatikusan már több mint 610 milliárd forintot kézhez kaptak – emlékeztetett Tállai András.
    
A családi adó-visszatérítés összegével az szja-bevallásban lehet elszámolni, így érdemes minél előbb benyújtani a kiegészített bevallási tervezetet például azoknak, akik elmulasztották leadni december 31-ig a kiutaláshoz szükséges nyilatkozatot, valamint azoknak az egyéni vállalkozóknak, őstermelőknek és bérbeadóknak, akik 2021-ben csak olyan jövedelmet szereztek, ami után saját maguk fizették meg az adóelőleget – sorolta az államtitkár.  
    
Azok is az szja-bevallásukban érvényesíthetik az adó-visszatérítést, akiknél a munkáltatóktól az adóhivatalhoz beérkező adatok ellentmondásosak vagy hibásak, például a családi kedvezmény adatait a munkáltató nem minden hónapra, hanem csak szakaszosan közölte, vagy a szülők ketten együtt több családi kedvezményt vettek igénybe, mint ami a gyermekek után a jogszabály alapján járna – tette hozzá.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Könyvvizsgáló megválasztása

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Taxi üzemanyag áfa

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink