hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

EU-s jogszabály-módosítás a strukturális alapok rugalmasabb kezelésére

  • adozona.hu

Az Európai Unió (EU) tagországai a kohéziós politika alapjául szolgáló uniós strukturális alapok felhasználására vonatkozó jogszabály módosítását fogadták el, aminek értelmében a még fel nem használt uniós források a koronavírus-járvány okozta válság hatásainak mérséklésére lesznek fordíthatók – közölte az Európai Unió Tanácsa szerdán az MTI-vel.

A módosítások révén az Európai Unió ideiglenesen felfüggeszt a különböző alapokból finanszírozható nemzeti programok hatályára és prioritásaira vonatkozó néhány szabályt, illetve átmenetileg felfüggeszti a régiók támogathatóságára vonatkozó feltételeket is.

Ezen rugalmasságnak köszönhetően a források igény szerint átcsoportosíthatók lesznek a három strukturális alap – az Európai Regionális Fejlesztési Alap, az Európai Szociális Alap és a Kohéziós Alap –, valamint a különböző kategóriákba sorolt régiók, és az alapok egyes kiemelt célterületei között. Ez azt jelenti, hogy a 2020-ra előirányzott strukturális alapokban meglévő tartalékokat fel lehet használni a járvány hatásainak kezelésére.

Rendes körülmények között a kohéziós politika keretén belüli programok finanszírozása közösen, azaz az EU költségvetéséből és a tagállamok hozzájárulásaiból történik. Ezzel szemben a tagállamok a 2020. július 1. és 2021. június 30. közötti időszakra 100 százalékos pénzügyi támogatást igényelhetnek az EU költségvetéséből. Az intézkedések enyhíteni kívánják a nemzeti költségvetésekre nehezedő terheket az által, hogy célzott beruházásokat tesznek lehetővé az egészségügybe, a problémákkal küzdő kis- és középvállalkozásokba, valamint az ideiglenes foglalkoztatási rendszerekbe.

A mezőgazdasági termelők legfeljebb 200 ezer euróig (mintegy 71,4 millió forint) kedvezményes kölcsönökben és garanciákban részesülhetnek, ami megoldást kínál likviditási problémáikra, illetve kompenzálja veszteségeiket is.

A kezdeményezés várhatóan április 24-én lép hatályba.

A járványügyi helyzettel összefüggő cikkeinket ITT olvashatja el.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

EU-s számla áfásan

Bunna Erika

adótanácsadó

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Magyar–Japán egyezmény

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink