hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mégis jönnek az EU-val szembeni amerikai védővámok?

  • MTI/lapszemle

Az amerikai kormányzat várhatóan kiveti a védővámot az európai acél- és alumíniumtermékekre – írta szerda délután internetes oldalán a The Wall Street Journal című lap.

Az amerikai újság információi szerint a kormányzat valószínűleg csütörtökön jelenti be a döntést, miután másnap lejár a határidő a már korábban bejelentett vámtarifa-emelés mentesítésére. Az Egyesült Államoknak azonban nem sikerült a védővámok alóli mentesítésért cserében engedményeket elérnie európai tárgyalópartnereinél, s az erről szóló tárgyalások meg is rekedtek.
Donald Trump amerikai elnök március 23-án nemzetbiztonsági aggodalmakra hivatkozva jelentette be, hogy 25 százalékos védővámmal sújtja az acél- és 10 százalékos vámtarifával az alumíniumtermékek behozatalát. Akkor azonban a Fehér Ház átmeneti időre mentesítést adott az Európai Uniónak, Kanadának, Mexikónak, Brazíliának és Argentínának, abban a reményben, hogy ezek a kereskedelmi partnerek a végleges mentesítésért cserében a gazdaság egyes területein engedményeket tesznek.

A The Wall Street Journal értesülései szerint az amerikai kormány egyelőre egyedül az Európai Unióra tervezi a védővámok bevezetését, hacsak az utolsó pillanatokban nem születik valamiféle gyors megállapodás. A lap informátorai szerint azonban ez aligha várható.

Wilbur Ross amerikai kereskedelmi miniszter szerdán Párizsban, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tanácskozásán jelezte: az Európai Unió országait illetően várhatóan bevezetik a védővámokat. Kiemelte ugyanakkor, hogy az Egyesült Államok változatlanul tárgyalni akar egy olyan megállapodásról, amely megnyitná az európai piacokat az amerikai áruk előtt. „Attól még, hogy védővámok vannak érvényben, nyugodtan lehet tárgyalni” – fogalmazott a tárcavezető, s megjegyezte: „a jóisten tudja, hogy mennyi védővám van életben, amelyet az Európai Unió vetett ki” az Egyesült Államokra.

Mivel az amerikai kormányzat a védővámok bevezetését nemzetbiztonsági okokkal indokolja – és ebben az esetben az amerikai törvények és a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) előírásai is lehetővé teszik a védővámokat – a The Wall Street Journal munkatársai megszólaltatták az Európai Unió washingtoni képviseletének vezetőjét. David O'Sullivan nagykövet leszögezte: „egyetlen elemzést sem láttunk, amely arra utalna, hogy ezek az exportcikkek nemzetbiztonsági problémát jelentenének. Ha az Egyesült Államok lehetséges kereskedelmi megállapodást szeretne kezdeményezni, akkor szerintünk nem az acél- és alumíniumtermékeinkre kivetett adóval kell kezdenie.”

A The Wall Street Journal idézi Emmanuel Macron francia államfőt, aki az OECD-tanácskozáson kifejtette, hogy az Európai Uniónak nem szabad gyöngeséggel felelnie a nyomásgyakorlásra. Az amerikai lap álláspontja szerint egyébként az EU várhatóan válaszlépéseket tesz a védővámok bevezetése után.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink