hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Gyermekek adatvédelmi jogainak megsértése miatt 345 millió eurós bírságot kapott a TikTok az EU-ban

  • MTI

Gyermekek adatvédelmi jogainak megsértése miatt 345 millió euró (132 milliárd forint) bírságot szabott ki pénteken a TikTokra az írországi adatvédelmi bizottság (DPC) az Európai Unió nevében eljárva – közölte az MTI.

A kínai tulajdonban levő videómegosztó felület számos uniós adatvédelmi jogszabályt sértett meg 2020. július 31-e és 2020. december 31-e között - szerepel a DPC közleményében.

Ez az első alkalom, hogy a világ vezető technológiai cégeit adatvédelmi téren szabályozó uniós hatóság felelősségre vonja a TikTokot. A DPC három hónapot adott a talált jogsértések orvoslására.

A TikTok szóvivője közölte: nem értenek egyet a döntéssel, különösképp a bírság mértékével. Megítélésük szerint az ellenük megfogalmazott kritikák már nem aktuálisak, mivel a szóban forgó gyakorlatot még az adatvédelmi hatóság 2021 szeptemberében megkezdett vizsgálata előtt alkalmazták.

Facebook, YouTube, TikTok, Google – közösségi platformoktól szerzett bevétel vállalkozásnál

A DPC szerint a TikTok egyebek között azzal sértett jogszabályt, hogy a 16 éven aluli felhasználók 2020-ban létrehozott fiókjait automatikusan (alapértelmezettként) "nyilvánosra" állította, továbbá nem ellenőrizte, hogy a "rokonsági kapcsolat" párosítás beállításnál valóban a felhasználó családtagjai szerepelnek-e.

A TikTok 2020 novemberében szigorúbb szülői felügyeletet rendelt a "rokonsági kapcsolat" párosításhoz, 2021 januárjában pedig az összes regisztrált felhasználójának fiókját automatikusan (alapértelmezettként) privátra állította át.

A TikTok pénteki közlése szerint tovább kívánják fejleszteni az adatvédelmi beállításokat, hogy jobban különbséget lehessen tenni a nyilvános és a privát fiókok között. A rendszer az újonnan regisztráló 16-17 évesek számára privát fiókot fog előre kiválasztani szeptember végétől kezdődően.

Az adatvédelmi hatóság a személyes adatok Kínába való eljuttatásának ügyében is nyomozást indított azzal a céllal, hogy kiderítse: megfelelő módon történt-e az adatok továbbítása EU-n kívüli országokba.

Tiktokerek, youtuberek: beszéljünk az adózásról!

Az Európai Unió által 2018-ban bevezetett általános adatvédelmi rendelet (GDPR) értelmében egy vállalat ellen a globális bevételének legfeljebb négy százalékáig terjedő bírságot szabhat ki a vezető szabályozó hatóság. A rendelet betartatásáért felelős DPC más technológiai óriáscégeket is jelentős pénzbírsággal sújtott; a Metára összesen 2,5 milliárd eurós bírságot vetettek ki. A hatóság eddig 22 esetben indított vizsgálatot írországi székhelyű nemzetközi vállalat ellen.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Cafeteria

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Globális minimumadó 2024-re

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink