ESG-minősítés: mit jelent, hogyan működik, mire lehet jó?

  • Bagyura András Igazgató, Fenntarthatósági szolgáltatások, Forvis Mazars

A magyar ESG-törvény több úgynevezett ESG-közreműködőt nevesít: többek között az ESG-tanácsadót, az ESG-tanúsítót, és ezek mellett bevezette az államilag akkreditált ESG-minősítés, illetve ESG-minősítő fogalmát is. Nézzük, mi is az az ESG-minősítés, valamint ki az ESG-minősítő, és mit mond a jogszabály!

Az ESG-minősítés célja, hogy objektív és hiteles képet adjon a vállalkozások fenntarthatósági és társadalmi felelősségvállalási teljesítményéről. Az ESG-minősítés három fő területet vizsgál:

  1. Környezeti (Environmental): a vállalatok környezeti hatásait, például a széndioxid-kibocsátást, az energiafelhasználást és a hulladékgazdálkodást.
  2. Társadalmi (Social): a munkavállalók jólétét, a munkahelyi biztonságot, a sokszínűséget és az emberi jogok tiszteletben tartását.
  3. Vállalatirányítási (Governance): az átláthatóságot, az etikai normák betartását és a vállalatirányítási gyakorlatokat.

Az ESG-minősítés tehát praktikusan egy pontértéket vagy valamiféle besorolást (tanúsítványt) jelent, ami alapján könnyen megállapíthatóvá (és viszonyíthatóvá) válik egy vállalkozás fenntarthatósággal való konformitása.

Döntött a parlament: halasztják a fenntarthatósági jelentést, szűkül az ESG-adatszolgáltatás

Hogy működik az ESG-minősítés?

Az ESG-minősítés folyamata több lépésből áll, amelyek célja, hogy átfogó és objektív képet adjanak a vállalatok fenntarthatósági teljesítményéről. Jellemzően az alábbiak a főbb lépések:

1. Adatgyűjtés: az ESG-minősítők összegyűjtik a vállalatok által közzétett fenntarthatósági jelentéseket, éves beszámolókat és egyéb nyilvános adatokat (cégbírósági adatok, pénzügyi beszámolók, különböző hatóságok nyilvánosan elérhető nyilvántartásából elérhető adatok, bírságok, hirdetmények stb.). Az adatgyűjtés gyakran kerül kiegészítésre közvetlen adatbekéréssel, amelyre jellemzően kérdőíves módon kerül sor, gyakran a válaszokat alátámasztó evidenciák bekérése mellett, sőt van olyan minősítési rendszer, ami eleve a közvetlen adatszolgáltatásra épül.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megismerhesse az ESG-minősítés folyamatának további lépéseit, valamint azt, hogy mire lehet jó az akkreditált ESG-minősítés.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Céges munkagéppel kapcsolatos helyszíni bírság

Dócziné Szabó Nikoletta

munkajogi és bérszámfejtési szakértő

NEXON

Üzletrész-értékesítés közbenső mérleg

Pölöskei Pálné

adószakértő

Letiltás munkabérből

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink