934 találat a(z) végelszámolás cimkére
Alapítvány egyszerűsített megszüntetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Okafogyottá vált alapítványunk működése, mivel funkcióját már nem tudja betölteni. Szeretnénk egyszerűsített végelszámolással megszüntetni, mivel sem követelése, kötelezettsége, vagyona nincs. Adószámmal rendelkezik, de soha nem folytatott gazdasági tevékenységet. Milyen lépéseket kell tenni, illetve milyen dátumot jelöljünk meg a megszűnés napjaként, ha szeretnénk a 2019. évi éves mérlegbeszámolót erre felhasználni. Köszönöm segítő válaszát.
Egyszerűsített végelszámolás bank költsége Kérdés
Tisztelt Szakértő! A Társaság 10.01. dátummal kezdte meg végelszámolását. A 40 napos határidő alatt igénybejelentés nem történt, s 11. 15-ei dátummal szeretné befejezni a végelszámolást. Mivel a beszámoló, s a záróbevallások beadására 60 napos határideje van, ismereteink szerint a bankszámla megszüntetése nem történhet meg ezzel a 11. 15-ei dátummal. Kérdésem az lenne, hogy a bankszámla megszüntetéséig még a várhatóan felmerülő banki költségeket kell-e, illetve hogyan kell szerepeltetni a záró beszámolóban.? (53-ra kerül felkönyvelésre ez a költség, vagy mivel kalkulált összeg egyéb ráfordításként kell-e figyelembe venni) Köszönettel: Juhász Kati
Evás kft. egyszerűsített végelszámolása Kérdés
2019. XII.31-ével megszüntetném az evás kft.-t. A kft. kéttagú, 90, illetve 10 százalékos részesedéssel. A 10 százalékos tulajdonos csendestárs pár éve, így utána nem fizetünk társas vállalkozói utáni járulékot. Tevékenységemet katás nyugdíjas egyéni vállalkozóként kívánom végezni 2020.01.01-től. Ezt indokolja, hogy az árbevételem rendszeres, de nem magas, költséget pedig minimálisat tudok elszámolni. A NAV szerint a végelszámolás időszaka alatt átkerül a cég a társasági adó hatálya alá. A 2019. évi mérlegben jegyzett tőke adózott eredmény és pénzeszközök vannak, és 7500 forint egészségügyi szolgáltatási járulék. Kérdésem, hogy a maximum 150 napos végelszámolási időszakig, vagy addig, amíg be nem adom a 71-es bevallást, a végelszámolási mérleget, a vagyonfelosztási javaslatot, a jegyzőkönyvet, addig fizetnem kell a 7500 forint egészségügyi szolgáltatási járulékot, vagy meddig terhel ez? A bejelentést 2020.01.01-én, a T201T változásbejelentőn kell megtenni, és ezzel együtt az áfa alanyi mentességre is átjelentkezni? A végelszámolás időszaka alatt már nem bocsátanék ki számlát. A 2019. évi adózott eredmény kifizethető a végelszámolás ideje alatt? Köszönettel: Mohácsiné
Bt.-beltag befizetésének elszámolása Cikk
Végelszámolás előtt álló betéti társaság nyugdíjas beltagja után fizetett egészségügyi szolgáltatási járulékát forrás híján a beltag finanszírozta a bt. helyett. Elszámolható-e tagi kölcsönként a befizetés? Olvasói kérdésre Szipszer Tamás mérlegképes könyvelő válaszolt.
Jóváhagyott osztalék egyszerűsített végelszámolás esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. tagjai egyszerűsített végelszámolással szeretnék a céget megszüntetni. Jóváhagyott osztalékként lényegesen nagyobb összeg szerepel a könyvekben, mint amennyi pénze a kft.-nek még van. Eszközei már nincsenek és semmi más, ami még pénzé tehető. Kérdésem arra vonatkozik, hogy mi a sorsa ennek a kötelezettségnek egy végelszámolás során, hiszen ez egy tartozás. Ha a tulajdonosok még az idén lemondanak az osztalékról, van-e ennek adó- vagy illetékkövetkezménye? A végelszámolás tervezett kezdő napja 2020. 01. 01. A jóváhagyott osztalékon kívül nincs a társaságnak semmi más kötelezettsége, sem követelése. Válaszát előre is köszönöm!
Végelszámolási időszak alatti társaságiadó-bevallás Kérdés
Tisztelt Adószakértő! A végelszámolási időszak több mint 12 hónapja tart. Társaságiadó-bevallást nyújtanék be, de nem találok rá külön nyomtatványt, vagy jelölhetőséget a 71-es vagy a 29-es nyomtatványon. Milyen nyomtatvány alkalmas arra, hogy bevalljam a társasági adót a végelszámolási időszak alatt? Az időszakra a beszámolót már közzétettük. Köszönöm válaszát!
Katás bt. végelszámolásakor vagyonfelosztás Kérdés
Katás bt. tagjai egyszerűsített végelszámolás mellett döntöttek. A beltag katásként van bejelentve, kültag nem működik személyesen közre. Az egész bevételt kivehetik-e adómentesen, mivel csak az egyik tag után van fizetve az 50 ezer forint? A vagyonfelosztás adómentes lesz a tulajdoni arányuknak megfelelően?
Vagyonfelosztás katás bt. megszűnésekor Cikk
Idén alakult katás bt. tagjai egyszerűsített végelszámolás mellett döntöttek. Mindkét tag katásként van bejelentve. Hogyan vehetik ki a katás időszakban keletkezett bevételt adómentesen? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.
Társaságiadó-kötelezettség fedezetének biztosítása végelszámolásnál – pontosított kérdés Kérdés
Tisztelt Adószakértő! Az alábbi kérdésben kérjük segítségét. Végelszámolunk egy társaságot (a végelszámolás kezdő időpontja július 15.), ami egy „holding volt”. Egy üzletrész volt a birtokában, melyet értékesített (névérték felett), és ezzel nyereséget realizált. Ezen kívül gazdasági tevékenységet nem végzett. A társaság mérlegében az üzletrész-adásvétel után nincs követelés, sem kötelezettség, azonban a pozitív társaságiadó-alap (abból eredően, hogy a halasztott veszteség csak az adóalap 50%-áig vehető figyelembe, végelszámolás esetére sajnos nem találtunk ettől eltérő szabályt) adófizetési kötelezettséget eredményez. Sajnos azonban a társaságnak nincs pénzeszköze, hogy ezt a társaságiadó-kötelezettséget rendezze, azonban, ha kap rá kölcsönt, például a tulajdonostól, akkor kötelezettsége lesz a mérlegben, ami miatt szintén nem tud megszűnni végelszámolással. Milyen megoldás lehetséges ilyen esetben, hogyan tudunk a társaságnak pénzeszközt a rendelkezésére bocsátani úgy, hogy ne legyen kötelezettsége, és végelszámolással meg tudjon szűnni, vagy milyen egyéb megoldás lehet? Gondoltunk tulajdonosi kölcsönre és annak elengedésére, de tudomásunk szerint az további adókötelezettséget eredményez, mert rendkívüli bevétel, mely adóalapot képez. Tőkeemelésre nincs lehetőség. Segítségüket előre is köszönjük! Köszönettel: Molnár Tibor
Társaságiadó-kötelezettség fedezetének biztosítása végelszámolásnál Kérdés
Tisztelt Adószakértő! Az alábbi kérdésben kérjük segítségüket. Végelszámolunk egy társaságot, ami egy „holding volt”, egy üzletrész volt birtokában, melyet értékesített (névérték felett) és ezzel nyereséget realizált. Ezen kívül gazdasági tevékenységet nem végzett. A társaság mérlegében az üzletrész-adásvétel után nincs követelés, sem kötelezettség, azonban a pozitív társasági adóalap (abból eredően, hogy a halasztott veszteség csak az adóalap 50%-áig vehető figyelembe, végelszámolás esetére sajnos nem találtunk ettől eltérő szabályt) adófizetési kötelezettséget eredményez. Sajnos a társaságnak azonban nincs pénzeszköze, hogy ezt a társaságiadó-kötelezettséget rendezze, azonban, ha kap rá kölcsönt pl. a tulajdonostól, akkor kötelezettsége lesz a mérlegben, ami miatt szintén nem tud megszűnni végelszámolással. Milyen megoldás lehetséges ilyen esetben, hogyan tudunk a társaságnak pénzeszközt rendelkezésére bocsátani úgy, hogy ne legyen kötelezettsége és végelszámolással meg tudjon szűnni, vagy milyen egyéb megoldás lehet? Gondoltunk tulajdonosi kölcsönre és annak elengedésére, de tudomásunk szerint az további adókötelezettséget eredményez, mert rendkívüli bevételt eredményez, mely adóalapot képez. Segítségüket előre is köszönjük! Köszönettel: Molnár Tibor
Kft.-tag halála esetén a könyvelő feladata Kérdés
T. Szakértő! Egyszemélyes kft.-tag elhunyt, a cég végelszámolás alatt volt. Azt szeretném kérdezni, hogy ilyenkor a könyvelőnek milyen feladata van, az örökösöket nem ismeri. Kell-e valamit a NAV felé beadni, illetve bejelenteni? Előre is köszönöm a válaszát.
Kft. végelszámolása – jegyzett, de be nem fizetett tőke mellett Kérdés
Tisztelt Szakértő! Legyen kedves a következő kérdés megválaszolásával a segítségemre lenni: Kft. az egyszerűsített végelszámolás mellett döntött. Lehetséges-e a végelszámolás választása abban az esetben, ha a kft.-nek van még jegyzett, de be nem fizetett tőke nyilvántartva? A segítséget nagyon köszönöm.
Evás kft. végelszámolása Kérdés
T. Szakértő! Evás kft. 2017. évi eredményét jóváhagyta osztalékként. A kifizetésre 2018-ban nem került sor. A 2018-as vesztesége miatt, már nincs annyi szabad eredménytartaléka, hogy teljes egészében kifizesse a jóváhagyott osztalékot. 2019-ben egyszerűsített végelszámolással szeretne megszűnni. Ha a tagok elengedik a 40 ezer forint osztalékot, ez a bevétel ismét eva-fizetési kötelezettséget jelent? A csökkentő tételek között nem szerepel.
Végelszámolás – hiányzó tárgyi eszközök Kérdés
Tisztelt Szakértő! Elvállaltuk egy cég végelszámolást záró beszámolójának elkészítését. Ezzel kapcsolatban kérem szíves segítségüket. A pénztár állása a könyvekben 1,5 millió forint, a valóságban a végelszámoló (aki a cég korábbi ügyvezetője) azt nyilatkozta, hogy nincs a pénztárban egy forint sem. A cég kb. 6 millió forint értékű tárgyi eszközzel rendelkezik a könyvelés szerint, azonban a végelszámoló szerint a valóságban ezek az eszközök sincsenek meg. Nullára van írva minden, de kivezetve nem lettek. Mit tudunk ezekkel kezdeni? Köszönöm!
Tagi kölcsön apportja végelszámolásnál Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott kft. jogutód nélkül szűnne meg, de van tagi kölcsöne. Szakmai cikkekben, és az azokban hivatkozott törvény szerint lehet apportálni a tagi kölcsönt, de a NAV átminősítheti az ügyletet, mondván, hogy az eljárás nem jóhiszemű, mert az csak arra irányul, hogy eltűnjön a tartozás és ezáltal meg tudjon szűnni a cég végelszámolással. Idézem a leírtakat, amire a NAV korábbi tájékoztatója alapján hivatkoztak a szakmai cikkek a tagi kölcsön apportálásával kapcsolatban a végelszámolás során: "Az adózó olyan saját magával szemben fennálló követelést apportált, melynek kielégítésére vagyoni, pénzügyi eszközök hiányában nincs lehetőség és nem is várható, hogy lesz, így az apportált követelés nem bírt olyan vagyoni értékkel, melynek segítségével a társaság eredményes működése helyreállítható lett volna." A kérdésemhez kapcsolódó cégben csak ingatlan van, 10 millió forint értékben, a tagi kölcsön 2,6 millió forint. Apportálás esetén dönthet úgy a NAV, hogy mivel végelszámolásról van szó, az apportálás adóelkerülés miatt valósul meg? Adózóna cikk hivatkozik NAV-állásfoglalásra mely szerint nincs akadálya az apportnak, csak az állásfoglalást nem találom. Mondhatom azt, hogy az ingatlan az a vagyon, melynek segítségével a társaság működése helyreállítható lett volna? Segítségüket köszönöm!