hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A NAV kintlévőségei 2019-ben

  • adozona.hu

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) többek között kintlévőségeinek helyzetéről is beszámol a honlapján közzétett évkönyvében.

A hátralékos adózók száma egy év alatt 69 650-nel, 5,8 százalékkal csökkent, 2019. december 31-én 1 131 640 adózónak volt hátraléka. Ezen belül a működő gazdálkodók száma 4 335-tel nőtt, míg a többi kategóriában a hátralékosok száma csökkent. A NAV hátralékállománya 2019 végére 3,1 százalékkal, több mint 1 172 milliárd forintra nőtt, ami a működő gazdálkodók 2,3 százalékos csökkenésének, a nem működő gazdálkodók 5 százalékos, valamint a magánszemélyek 1 százalékos állománynövekedésének együttes eredménye.

Kedvező változás, hogy sikerült mérsékelni a működő vállalkozások hátralékát, ami annak köszönhető, hogy a NAV előnyben részesítette a nagyobb összegű hátralékok kezelését. Ez a nem működő adózói hátralékállomány növekedéséhez vezetett, a hátralékkezelt működő adózói hátralékok többsége a kényszertörlési eljárás és a felszámolás alattiak körébe került, ahol a bázisidőszakhoz képest összesen 85,2 milliárd forinttal nőtt a hátralékállomány.

A működő gazdálkodók számának 2019. IV. negyedéves növekedése azzal függhet össze, hogy a NAV ebben az időszakban a kisebb számú, de nagy összegű hátralékok kezelésére fókuszált. 2019 III. negyedévétől a hátralékos magánszemélyek száma és a hátralékállomány összege is folyamatosan kisebb a bázisadatoknál. Csökkenő tendenciát mutatott a felszámoláskezdeményezéssel érintett állomány is, ami elsősorban a kényszertörlés kivárásának következménye. Ez azt jelenti, hogy ha indokolt, a NAV nem indítványoz felszámolást.

A központi elévültetési akció hatására csökkent a törölt adószámúak és a technikai megszűntek állománya, valamint a hátralékos magánszemélyek száma is. A követelésállomány tisztítására 2019-ben is minden hátralékos adózói körben folyt a követelések szabályszerű leírása. A leírt összegek – kivéve a kényszertörléssel összefüggőek – csökkentek a bázisidőszakhoz képest. A NAV követeléseit összesen 692 milliárd forint – döntően felszámolással és kényszertörlési eljárással kapcsolatos – hátralék végleges leírása csökkentette.

Ha bővebben tájékozódna a behajthatatlan követelés témájában, nézze meg az Adózóna videóját ITT!

2019-ben a NAV teljes hátralékállományából 196,7 milliárd forint tartozást vett behajthatatlanként nyilvántartásba, 10,4 százalékkal kevesebbet, mint a bázisidőszakban. Figyelembe véve a behajthatatlanná nyilvánítás megszűnéseit és újra előírásait, a behajthatatlan állomány – a 2018-as összeghez képest – 21,8 százalékkal, 539,7 milliárd forintra mérséklődött. Az ilyen tartozással érintett adózók száma 52,7 ezerről 44,2 ezerre, 16,2 százalékkal csökkent. Az állománycsökkenés oka a lezárult kényszertörlési eljárásokban keresendő, itt ugyanis számos behajthatatlan követelést véglegesen leírtak. A behajthatatlan állomány 51,1 százaléka magánszemélyekhez, 21,3 százaléka kényszertörlési eljárás alatti cégekhez, 6,7 százaléka működő cégekhez, a fennmaradó rész pedig döntően a technikai megszűntekhez köthető. A NAV teljes követelésállománya, a behajthatatlanná nyilvánított állománnyal együtt egy év alatt 6,3 százalékkal, 1 828 milliárd forintról 1 712 milliárd forintra csökkent.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink