693 találat a(z) többes jogviszony cimkére
Szabadság és táppénz két munkaviszonyban Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban szeretnék segítséget kérni, hogy, ha a dolgozónknak kettő munkaviszonya van, akkor ugyebár mindkét jogviszonyban jár a szabadság és a táppénz. Egyszerre, ha jól gondolom, illetve, ha az egyik helyen szabadságon vagy táppénzen van, akkor a másik helyen is azon kell lennie, nem külön kezelendők. Nem lehet az egyik helyen szabadságon, a másik helyen pedig addig dolgozik. Segítségét előre is köszönöm!
Kft. ügyvezetője munkaviszonyban Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy egyszemélyes kft., a társasági szerződés szerint az egyszemélyes kft. tagja ügyvezetői feladatait munkaviszonyban látja el napi 8 órában, mellette nincs más jogviszonya. A cég ügynöki kereskedelemmel foglalkozik, nincs alkalmazott, az ügyvezető, aki egyben tag, ellátja a kereskedelmi tevékenységet és az ügyvezetést, tehát mindent egyedül végez. Hogyan lehet ezt a többes tevékenységet alkalmazni? A munkaviszonyban hogyan jelentem be az ügyvezetőt és a kereskedelmi képviselőt a T1041-es nyomtatványon? Hogyan alakul a járuléka a többes tevékenység miatt? A könyvelők nem engedik, mivel ez többes jogviszony, külön kell járulékot fizetni az ügyvezetői tisztségből eredően, és külön szükséges járulékot fizetni a kereskedelmi képviselői munkakör miatt? Elegendő munkaszerződésben rendezni a többes tevékenységet? Így elegendő egyszer megfizetni a 122 000 forint utáni járulékot, ami a munkaszerződésben van? Köszönöm!
Ügyvezető jogviszonya egyéni vállalkozás mellett Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy ha kft. tag, ügyvezető, aki személyesen nem közreműködik a cég munkájában, egyéni vállalkozást alapít, amelyet főfoglalkozásként működtet, tehát ott fizeti meg a kötelező járulékokat maga után, milyen jogviszonyba kell átjelenteni a kft.-ben? Eddig munkaviszonyban személyesen is közreműködött. Megbízási jogviszonyba kell átjelenteni? Vagy társas vállalkozó egyéni vállalkozás mellett? Másik esetben amikor valaki csak ügyvezető egy kft.-ben, de egy másik cégben fizeti meg maga után a járulékokat és a másik cégben is dolgozik, akkor ahol csak ügyvezető, a jogviszonya társas vállalkozó heti 36 órás munkaviszony mellett? Köszönöm a választ! Neumanné Szilvia
Elég-e a 08-as helyett a NY? Kérdés
Tisztelt Szerkesztőség! Az "Ezért kell többes jogviszonyban bejelenteni a biztosítási jogviszonyt" című cikkükben kifejtették, miért kell bejelenteni a jövedelmet nem szerző társas vállalkozót többes viszony esetén is. Ezzel kapcsolatban írták, hogy az Art 31. § (2) és (2a) szerint, valamint a NAV tájékoztatója szerint is, minden hónapban töltögetni kell, és be kell adni az egyes társas vállalkozókra vonatkozó 0-ás 08M-lapokat (az A lapok mellett). Véleményem szerint az idézett törvényi helyek, hozzáolvasva a 31. § (6) bekezdést is, mely a NY nyilatkozatról szól, nem egyértelműek a tekintetben, hogy nem elég a NY. Abból indulok ki, hogy szerintem a NAV mindent tud a 1041-es alapján, ami biztosítási viszonyra vonatkozik, kivéve a járulékadatokat. Azokról pedig a NY nyilatkozat útján is megtudhatja, hogy 0. Ugyanis ha 0, akkor az egészségbiztosítási ellátások és a szolgálati idő tekintetében teljesen mindegy, hány órában, a hónap hány napján dolgozott 0-ért a társas vállalkozó. Tehát felesleges, az adózók és könyvelőik erőforrásait értelmetlenül kihasználó, bürokratikus kötelezettségről van szó, mely a törvény alapján nem egyértelmű, csak a hivatal követeli meg. Kérem, legyenek kedvesek tájékoztatni, ha van olyan információ, amelyet nem ismerek és amely indokolja a NAV által előírt 08-asok 0-ásan is kötelező benyújtását. Válaszukat előre is köszönöm. Polácsek György
Ezért kell többes jogviszonyban bejelenteni a biztosítási jogviszonyt Cikk
Kérdésként merült fel, hogy miért kell annak a társas vállalkozónak bejelenteni a biztosítási jogviszonyát, aki a vállalkozásából nem vesz fel jövedelmet, mert a vállalkozása mellett egyéni vállalkozóként is biztosított, és ebben a vállalkozásában realizál jövedelmet, továbbá az egyéni vállalkozásában fizeti meg a tb-közterheket is az úgynevezett minimális alapok után. Azaz miért is kell bejelenteni a többes jogviszony esetén minden egyes jogviszonyt, és be kell-e nyújtani 08-as bevallást, ha valaki a vállalkozásából nem vesz fel jövedelmet?
Katás bt. beltagja végezhet-e őstermelői tevékenységet? Kérdés
Szeretném a véleményét kérni, hogy kata alá bejelentkezett bt. beltagja végezhet-e őstermelői tevékenységet? Köszönettel.
Többes biztosítási jogviszony nyugdíj mellett Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem egy kicsit összetett. Jelenleg bt.-ben kültag vagyok, és személyesen is közreműködök, korábban munkaviszonyban. Nyugdíjba mentem és változtatni szeretném a tagi jogviszonyt, én lennék a beltag, mint nyugdijas, de ugyanúgy személyes közreműködésem is lenne. Bt. mellett egyszemélyes kft. tulajdonosa, illetve ügyvezetője lettem, az ügyvezetői feladatot munkaviszonyban is végezhetem. Kérdésem arra vonatkozik, hogyan lenne a legoptimálisabb a járulékok fizetése, kell-e mindkét helyen fizetni, mivel ténylegesen is közreműködök a munkában? A kft.-ben nincs alkalmazott. Következő kérdésem a katás időszak alatti értékesítésre vonatkozik. A bt.-nek van egy ingatlan a tulajdonában, amit majd szeretnénk a cégből kivásárolni. Amennyiben a bt. katás lenne, elfogadható-e az ingatlan két évben 50-50 százalékos értékesítése, hogy az értékhatár alatt legyen a bevétel? Nagyon köszönöm előre is a válaszukat.
Katás egyéni vállalkozó, bt. beltag Kérdés
Tisztelt Szerkesztőség! Bt. beltagja egyéni vállalkozást szeretne indítani. Egyéni vállalkozóként szeretne a kata hatálya alá bejelentkezni, és ott főállású katás vállalkozónak lenni. Lehetséges ez? A bt.-t szeretné majd végelszámolással megszüntetni, ezért ott nem akar katás lenni. Várom válaszukat köszönettel.
Őstermelés többes jogviszonyban: biztosított vagy sem? Cikk
Az őstermelők esetében kérdés, hogy ha egyéb keresőtevékenységet is folytatnak, akkor őstermelőként kell-e a tb-közterheket megfizetniük. Ahhoz, hogy könnyen áttekinthető legyen, mikor kell az őstermelőknek a tb-közterheket megfizetni, táblázattal kiegészített tájékoztatást adunk az őstermelő biztosítási jogviszonyáról.
Ügyvezető táppénzen Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. tagja munkaviszonyban személyesen közreműködik, emellett ingyenes megbízással ellátja az ügyvezetői teendőket is. Tartós betegsége miatt most betegállományba szeretne menni. Táppénzes időszaka alatt elláthatja-e továbbra is az ügyvezetést? Ha nem, milyen jogi megoldások vannak, kell-e járulékot fizetnie az ügyvezetés után, míg a másik jogviszonyában táppénzen van? Tisztelettel várom válaszát.
Táppénz Kérdés
Tisztelt Dr. Radics Zsuzsanna! 2015. 01. 30-ai cikkében olvastam a következőket: "... ha a biztosított napi 4 órás munkaviszonyban áll, és a munkaviszonya mellett egyéni vállalkozóként is dolgozik, akkor mind a munkaviszonyában, mind egyéni vállalkozóként táppénzt fog kapni, ha a kezelőorvos mindkét jogviszonyában keresőképtelenséget igazol. Szeretném megkérdezni, hogy milyen módon igazolja a kezelőorvos mindkét jogviszonyban a keresőképtelenséget? Két táppénzes papírt ad ki? Ha csak egy táppénzes papírt kap a biztosított, hogyan tudják azt csatolni mindkét jogviszonyában a táppénzigény-bejelentéshez, illetve milyen nyomtatványon kell a munkáltatónak, illetve az egyéni vállalkozónak a táppénzigényt jelentenie az OEP felé? Válaszát előre is köszönöm.
Külföldi főállás, magyar másodállás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemélyként Londonban van főállásom bejelentett munkaviszony keretében. Itthon bejelentett lakcímmel is rendelkezem. Most Magyarországon is szeretnék munkát vállalni, itthon bejelentett lakcímmel rendelkezem és magyar állampolgár vagyok. Szeretném megkérdezni, hogy ebben a formában itthon milyen módon tudok munkát vállalni,, és milyen járulékfizetési kötelezettségeim vannak? Köszönöm válaszukat. Üdvözlettel: Gold Judit
Gyed melletti munkavégzés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Gyeden lévő anyukaként munkát szeretnék vállalni, de nem a meglévő (közalkalmazotti) munkahelyemen, hanem emellett egy kft.-nek. Nem tudom, hogy számomra melyik megoldás lenne a legmegfelelőbb? 1.) Megbízási szerződés vagy 2.) vállalkozói szerződés vagy 3.) ??? A megbeszélt jövedelmem nettó 160 000 forint. Kérem, szíveskedjen megoldást keresni, ajánlani. Válaszát előre is köszönöm!
Járulékfizetés végelszámolás alatt Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. végelszámolása kezdődött 2014. január 30-ától. A két önálló képviseletre jogosult ügyvezető közül az egyik heti 36 órás munkaviszonnyal rendelkezett, a másik pedig – mint főállású katás vállalkozó – 50 ezer forint járulékot fizetett, illetve egy másik cégben rövid ideg heti 2 órát dolgozott. Végelszámolóként a "katás" vállalkozó lett megbízva. Jól tudom-e, hogy ő járulékra kötelezett itt a társaságban, illetve milyen megoldás van minél kevesebb járulék fizetésére? A végelszámoló személyének megváltoztatása lehetséges-e, illetve ez megoldásként szolgálhat-e?
Ügyvezetés többes munkaviszonyban részmunkaidőben Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az új Ptk. szerint van-e lehetőség arra, hogy egy bt. beltagja az ügyvezetést és a személyes közreműködést kettős munkaviszonyban, részmunkaidőben lássa el? Üdvözlettel, várom válaszát.