693 találat a(z) többes jogviszony cimkére
Táppénz és munkabér Kérdés
Kovács Irén két helyen dolgozik alkalmazottként, 4-4 órában. Egyik munkahelyén fizikai, másikon adminisztratív jellegű munkát végez. Terhesség miatt az orvos betegállományba küldte, arról a munkahelyről, ahol fizikai munkát végez, de az adminisztratív jellegű munkát jelen állapotában is végezheti. Viszont: kaphat egyidejűleg táppénzt és munkabért? Köszönettel.
Családi gazdálkodó áfavisszaigénylése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem családi gazdálkodó, 1998-óta folyamatosan. 2013 ban egyéni vállalkozói tevékenységet kezdett (ugyanaz az adószáma és az áfakódja), amit 2015-ben két részletben is szüneteltetett, majd 2015. 09. 24-étől meg is szüntetett. Tevékenysége egész évben a családi gazdaság bevételéből és kiadásából származik. Az adóhatósági egyeztetés következtében be kellett nyújtani egy bejelentő lapot (15T101E a magánszemély tevékenységéről, ami szerintem évek óta be volt jelentve a családi gazdaság részére.) Azt a tájékoztatást kaptam, hogy nem igényelhetek vissza áfát arra az időre, amíg nem végzett vállalkozói tevékenységet, mivel a családi gazdaság státusz nem létezik, amiért vállalkozó volt. Az lenne a kérdésem, hogy visszaigényelhetem-e az áfát, mint családi gazdálkodó? A másik kérdésem az lenne, hogy a családi gazdaság tagjának kell-e őstermelői igazolványt váltani? Köszönettel: Jakab Judit
Útvesztő a tb-szabályokban – erre az iránytűre szüksége lehet Cikk
Többes jogviszony esetén mitől függ a járulékfizetési kötelezettség és a tb-ellátás? Kivételek erősítik az általános szabályokat. Ezúttal az utóbbiakról (megbízás, kata, őstermelő, csed) írtunk.
Többes jogviszonyok Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély "A" cégben (részvénytársaság) főállású munkaviszonyban van, és az igazgatóság tagja is. "B" cégnek pedig, külsősként (nem tagja a kft.-nek), megbízás alapján az ügyvezetője (díjazás nélkül). Munkaviszonyában fizetés nélküli szabadságot kért. Kérdés, hogy az igazgatóság tagjaként van-e a zrt.-ben járulék- vagy egyéb fizetési kötelezettsége, illetve a díjazás nélküli megbízási jogviszonyában van-e fizetési kötelezettsége, ha szünetel a munkaviszonya alapján a biztosítása? Válaszát köszönöm.
Eva és munkavállalás azonos cégnél Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. munkavállalóként foglalkoztatja egy evás bt. beltagját. A beltagnak nincsen máshol munkaviszonya. A munkaviszonyra való tekintettel kapott munkabér mellett a bt. rendszeresen evás számlát is kiállít a kft.-nek, a munkaviszony alatt és az evás szerződés keretében ellátott feladatok nem azonosak. Milyen járulékokat kell fizetni a bt.-ben? Átminősítheti-e a NAV az evás szerződést munkaviszonnyá? Milyen feltételek fennállása mellett működőképes a kettős (eva+munkavállaló) jogviszony? Előre is köszönöm.
Nyugdíjas vállalkozó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. nyugdíjas ügyvezetője az ügyvezetés mellett személyes közreműködést is végez. Emellett egy katás bt.-ben ügyvezető, és személyesen is közreműködik. Milyen járulékokat kell fizetnie ezen jogviszonyai után? Tisztelettel várom szíves válaszát.
Gyes melletti munkavégzés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy anyuka, aki jelenleg az őt 36 órás munkaviszonyban foglalkoztató cégtől gyeden van. Mellette egyszemélyes kft. tagja és egyben ügyvezetője. Eddig mentesült a minimális járulékfizetési kötelezettség alól, de hamarosan gyest fog kapni. A gyes időtartama alatt munkát szeretne vállalni, és erre két lehetősége van: 1. Az egyszemélyes kft.-vel, ahol tulajdonos és ügyvezető, kétórás munkaviszonyt létesítene, ebből egy óra az ügyvezetés, további egy óra az egyéb tevékenység lenne megfelelően megírt munkaszerződés alapján. 2. Egy harmadik cégnél helyezkedne el részmunkaidős munkaviszonyban. Kérdéseim a következők lennének: 1. Mi történik a főmunkaviszonyával, ahonnan jelenleg az ellátásokat kapja, és ahova nem szeretne visszamenni dolgozni? 2. Egyszemélyes kft.-vel létesíthet a leírtak alapján munkaviszonyt? 3. Ha egy harmadik cégnél helyezkedne el részmunkaidőben, milyen járulékteherrel járna ez az egyszemélyes kft.-re nézve? 4. Mindegyik esetben jogosult maradna a gyesre? A válaszokat előre is köszönöm: Szabóné Sós Ildikó
Összeférhetetlenség Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy kormánytisztviselő esetén gazdasági társaságban a tagi jogviszony létesítését be kell-e jelenteni a létesítést megelőzően a munkáltató részére? (Személyes közreműködés nem lesz.) A Kttv. 85. § (2) bekezdése további jogviszony létesítésénél írja elő a fenti kötelezettséget. A Kttv. 6. § 32. és 4. pontjai nem taxatíve sorolják fel az egyéb jogviszonytípusokat, csak nevesítenek néhányat. Köszönöm.
Végelszámolás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. úgy döntött, hogy 2016-ban végelszámolással megszűnik. Az ügyvezető jelenleg, aki egyúttal katás egyéni vállalkozó, a társaságban fizeti meg a járulékait. A jövő évben szeretné, ha az egyéni vállalkozása lenne a főállású jogviszonya. Ha ő lenne a végelszámoló, ezt megteheti? Dönthet januárban arról, hogy hol fizeti meg a járulékot? A jelenlegi 25 ezer forint tételes kata helyett 50 ezer forintot vagy 75 ezer forintot fizetne. Vagy inkább válasszon más végelszámolót, aki akár ingyen is elvállalja a feladatot? Válaszukat előre is köszönöm.
Közalkalmazott Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy közalkalmazott munkaviszonya november 6-án szűnik meg a korábbi munkahelyén. Felmentést kap a munkavégzés alól szeptember 6-ától. Ebben az esetben meg kell-e várni a november 8-át ahhoz, hogy alkalmazhassuk nem közalkalmazotti jogviszonyban, vagy szeptember 7-étől már munkavállalónak tekinthetjük? Az új munkáltatónak figyelembe kell-e vennie a másik munkahelyen folyamatban lévő 2 hónap felmentési időt? Köszönettel: MVGYOSZ
Gyed több jogviszony esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő: apuka menne gyedre, akinek a főállású munkahelyén bruttó 140 ezer forint a fizetése, de a főállása mellett van megbízási szerződése is ugyanannál a munkáltatónál, havi bruttó 75 ezer forintért. Kérdésem: mekkorajövedelem után kapná a gyedet? Csak a munkaviszony után, vagy mindkettő jogviszony után? Köszönettel: Ildikó
Bt. bel- és kültagjának járulékfizetési kötelezettsége többes jogviszony esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy házaspár szeretne közös vállalkozást alapítani, a választott társasági forma a bt. lenne. A leendő bt.-beltag jelenleg nem rendelkezik heti 36 órát meghaladó munkaviszonnyal (részmunkaidőben dolgozik). A leendő kültag pedig rendelkezik 8 órás főállással, mellette pedig másodállásban egyéni vállalkozó. A bt. megalakulását követően a beltag részéről nem történne személyes közreműködés, a vállalkozás tevékenységét a kültag bonyolítaná. Ebben az esetben hogyan alakul az adó- és járulékfizetési kötelezettség? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!
Munkaviszonyban vezető tisztségviselő járuléka Kérdés
Állásfoglalásukat kérném az alábbi esethez: Adott egy nem működő egyszemélyes kft., melyben az ügyvezető – aki egyben az egyszemélyes tagja a kft.-nek –munkaviszonyban látja el a vezető tisztségviselői teendőit a társasági szerződés szerint. A kevés teendő miatt megteheti, hogy például heti 5 órában akár 20 ezer forint után fizeti meg a (nem emelt) járulékokat? Vagy ilyenkor is vonatkozik rá a minimálbér 112,5 százaléka utáni szociálishozzájárulásiadó-fizetési kötelezettség? Illetve mivel nem működik, akkor ugyebár nincs még személyes közreműködés. Ha a későbbiekben elkezd a cég tevékenykedni, akkor ilyen esetben kell két jogviszonyt kezelnem a személyes közreműködés és a vezető tisztség miatt? Vagy össze lehet vonni a két jogviszonyt egy munkaviszonnyá? Köszönöm a segítségüket!
Ügyvezetőnek Erzsébet-utalvány? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szíves segítségét kérném abban, hogy bt. ügyvezetője, aki személyesen közreműködik a bt. tevékenységében, de díjazást nem kap érte, részesülhet-e étkezési Erzsébet-utalványban? A 36 órán túli munkaviszonyában havi 5000 forint értékű utalványt kap a bt. a havi 3000 forintot megvásárolná, illetve az utalvány után fizetendő járulék összege a béren kívüli juttatások járuléka, azaz 35,7 % lesz? A bt. munkavállalója (aki szintén rendelkezik más munkáltatónál 36 órás munkaviszonnyal) a fő munkaviszonyában kap havi 8000 forint étkezési Erzsébet-utalványt. Lehetőség van-e arra, hogy a taggyűlés határozatot hoz arról, hogy az ügyvezető nyilatkozata alapján 3000 forint/hó étkezési utalványban részesül, a munkavállaló pedig nyilatkozata alapján nem az étkezési Erzsébet-utalványt, hanem a 3x10 150 forint ajándék Erzsébet-utalványt választja. Köszönöm a segítséget, a választ.
Kata mellett munkaviszony Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azzal a kéréssel fordulok Önhöz, hogy adott egy egyéni vállalkozó, aki katás. Felvették mellékállású közalkalmazotti munkaviszonyba. Van-e bármilyen teendő a vállalkozásban ezzel kapcsolatban? Nem zárja ki egyik a másikat? Változik-e az adófizetési kötelezettség a vállalkozásban? Megköszönve válaszát, maradok tisztelettel: Király Anita